Mehmet Görmez Uluslararası İslam Düşünce Vakfı Kurdu

0

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Uluslararası İslam Düşünce Vakfı adı altında vakıf kurdu.

Türk Medeni Kanununun 104. maddesi gereğince Mehmet Görmez tarafından Uluslararası İslam Düşünce Vakfı adı altında kurulan vakfın amacı ve kuruluşu ile ilgili bilgiler Resmi Gazete üzerinden ilan edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Resmi Gazete üzerinden verilen ilana göre Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, AKP Kahramanmaraş milletvekili aday adayı Mustafa Sarıbıyık ve AKP Konya milletvekili aday adayı Mehmet Fevzi Mutlu tarafından merkezi Ankara olan Uluslararası İslam Düşünce Vakfı adı altında bir vakfın kuruldu.

Mehmet Görmez ve AKP’ li isimlerin beraber kurmuş olduğu Uluslararası İslam Düşünce Vakfı’ nın amacı ise İslam’ın ana kaynaklarını esas alarak; insanı, toplumu ve evreni bütün olarak gören bir bakış açısıyla, disiplinler arası yöntem ve bilimsel metotlar kullanılarak İslam toplumlarına ve insanlığa bilgi düşünce ve değer üretmek,… ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek olduğu belirtildi.

Ayrıca verilen ilanda vakfın sermayesi 100 bin TL olarak açıklanırken Vakfın sona ermesi durumunda Borçların tasfiyesinden arta kalan mal ve hakları vakfın sona ermesi anındaki mütevelli heyetçe tespit edilerek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün görüşü alındıktan sonra aynı veya yakın gayeli bir vakfa devredileceği duyuruldu.

 

Bir yorum bırakın