Türkiye Güne Zam Haberiyle Uyandı

0

Hafta başından bu yana piyasaların benzin ve motorin için beklediği zam haberi EPGİS tarafından geldi.
Uluslararası piyasalarda yaşanan hareketlilik ve döviz kurlarında meydana gelen değişimler sebebiyle benzin ve motorine zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) tarafından yapılan açıklama doğrultusunda motorinin litre fiyatına 15, benzinin litre fiyatına 11 kuruşluk zam yapıldı.

Benzine yapılan 20 kuruşluk zammın 9 kuruşu ÖTV’den karşılanarak pompaya 11 kuruşluk zam yansırken, motorine gelen 18 kuruşluk zammın 3 kuruşu ÖTV’den karşılandı ve motorinde pompa fiyatı 115 kuruş yükseldi. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Üç Büyük Şehirde Akaryakıt Fiyatları

Ankara’da ortalama 7,05 liradan satılan benzinin litre fiyatı 11 kuruşluk artışla 7,16 lira olurken, bu rakam İstanbul’da 6,97 liradan 7,08 liraya, İzmir’de ise 7,04 liradan 7,15 liraya yükseldi.
Ankara’da ortalama 6,39 liradan satılan motorinin litre fiyatı gelen zam sonrası 6,54 lira yükselirken, motorinin litre fiyatı İstanbul’da 6,32 liradan 6,47 liraya, İzmir’de ise 6,40 liradan 6,55 liraya yükseldi.

Eşel Mobil Sistemi Nedir
Akaryakıt fiyatlarının döviz kurundaki oynaklık nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle karşılanarak akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik bir sistemdir.

Bir yorum bırakın