Hafızamızı Güçlendiren Besinler

0

Yaşamımız için hayati öneme sahip olan, düşünme, muhakeme etme, karar verme, olaylar karşısında bağlantı kurma ve bunun gibi birçok konuda bize yardımcı olan hafızamızı korumak için neler yapmalıyız nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için derledik.

Gün içinde birçok şeyi unutuyor, odaklanma problemi yaşayarak ve günlük yaşantımızı elimizde olmayan bazı sebeplerle zorlaştırabiliyoruz. Tüm bu sıkıntıları aşmak ve güçlü bir hafızaya sahip olmak için bazı besinleri önemle tüketmekte yarar var.

İşte o besinler:

Omega 3 Yağ Asidi

Beyin yorgunluğunu atmak ve konsantrasyon sağlamak için gerekli olan besinlerden biri omega 3 yağ asididir. Bu noktada alınacak balık yağı ve çinko içerikli besinler beyin işlevlerimiz açısından önemli bir yere sahiptir.

Yumurta

D vitamini açısından çok zengin olan yumurta, beyin faaliyetlerinin gelişiminde çok önemlidir.

Yoğurt

İçeriğinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirmeye yaramaktadır.

Norveç Somonu

Omega açısından çok zengin olan Norveç Somonu içeriğinde bulundurduğu doğal yağ sebebiyle hafıza için çok kuvvetli bir besindir.

Çilek

Aynı zamanda önemli bir antioksidan olan çilek, içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde beyin fonksiyonlarını düzenlemede yardımcı olmaktadır.

Soya

Ostrojen salgılanmasını arttıran soya hafızayı güçlendiriyor. Soya sütü ya da soyalı yemekler bunamayı geciktirmektedir.

Zencefil

Barındırdığı flavonoidler sayesinde beynin esnekliğini koruyarak beyin aktivitelerini artırmaktadır.

Bu besinler dışında kitap okumak, bulmaca çözmek, düzenli uyku ve düzenli hareket etmek beyin sağlığı açısından önemli yere sahip olmakta ve beyin fonksiyonlarının güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Resim cattalin tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın