Afrika Kupası’nda Büyük Tepki!

0

1957’den günümüze belirli aralıklarla düzenlenen Afrika Kupası’nın 2019 şampiyonu Cezayir oldu. 19 Temmuz 2019’da Senegal ile yaptığı final maçında Baghdad Bounedjah’ın attığı golle Cezayir, kupaya ulaştı.

Mısır’da düzenlenen organizasyon 19 Haziran 2019’da başlamıştı. Finali kazanan Cezayirli oyuncular ve Cezayirliler büyük sevinç yaşadılar. Oyuncuların toplu olarak secdeye gitmesi dikkatlerden kaçmadı.

Kupanın kazanıldığı gecede öyle bir an yaşandı ki sosyal medyada büyük yankı buldu. Cezayir millî takımının Manchester City’de top koşturan yıldızı Riyad Mahrez, Mısır’da darbeyle yönetimi ele geçiren Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin göreve getirdiği Mısır Başbakanı’nı tebrikler esnasında görmezden geldi. Bu olay sosyal medyada büyük yankı buldu ve beğeni topladı.

Abdülfettah el-Sisi, Mısır’ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi darbe ile yönetimden uzaklaştırmış ve hapse attırmıştı. Haziran 2018’de çıkarıldığı mahkemede yaşadığı hapis koşullarına dayanamayan Muhammed Mursi, yaşamını yitirmişti.

Riyad Mahrez’in göstermiş olduğu tepki, sosyal olaylara futbolcuların da duyarlı olması açısından büyük önem taşımaktadır. Mahrez’in tepkisi Ronaldo’nun Filistinlilere yapmış olduğu milyon dolarlık yardımları da hatırlattı. Ronaldo 2012 yılında kazanmış olduğu altın ayakkabıyı açık artırmada satarak gelirini Filistinlilere bağışlamıştı.

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

 

 

Bir yorum bırakın