Meclis Tatile Girdi

0

Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Temmuz 2019 Cuma gününden itibaren 27’nci Dönem 2’inci yasama yılı çalışmalarını tamamlayarak 1 Ekim’e kadar 74 günlük tatile girdi.

TBMM Genel Kurulunda 2019-2023 Dönemi’ni kapsayan 11. Kalkınma Planı görüşmelerinin düzenlendi. Görüşmelerde 11. Kalkınma Planı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, kalkınma planının kabul edilmesinin ardından tebrikleri kabul etti. Bununa ardından TBMM’nin 1 Ekim tarihine kadar tatile girdiği duyuruldu. Meclis, 19 Temmuz Cuma günü mesai saati bitimiyle tatile başladı ancak Meclisin bazı komisyonları çalışmaya devam edecek.

TBMM Genel Kurulunda 11. Kalkınma Planı görüşmeleri gerçekleştirildi. TBMM Genel Kurulunda oylanarak kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunun bazı komisyonlarının, Meclisin tatili ve ara vermesi sırasında çalışabilmesine ilişkin kararlar Resmî Gazete’ de yerini aldı. Bu kararlar doğrultusunda Plan ve Bütçe Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ile Dilekçe Komisyonunun, Meclisin tatili ve ara vermesi sırasında çalışabileceği belirtildi.

TBMM, 24 Haziran 2018 seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle çalışmalarının ilk yılını geride tamamlamış oldu. Bu dönemde, Genel Kurul ve komisyonlarda onlarca yasa teklifi görüşüldü.

27’nci Dönem ’in başından tatil verilmesine kadar TBMM Genel Kurulu 100’ün üzerinde birleşim gerçekleştirdi, bir yılda 40 kanun teklifini yasalaştırdı. Milletvekillerinin toplam 14 bin 215 soru önergesinin 5 bin 153’ü ilgili bakanlıklarca cevaplandırıldı. Ayrıca muhalefet milletvekilleri tarafından 6 genel görüşme önergesi verildi. Bunların yanında 27’nci Dönem ’de 5 ayrı araştırma komisyonu kuruldu.

Meclisin yeni dönemdeki çalışmalarına 1 Ekim 2019 tarihinde başlaması bekleniyor.

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

 

 

Bir yorum bırakın