Boğazlar Dörtlüsü: Amerika, İngiltere, İran, Suudi Arabistan

0

Dünyanın stratejik boğazlarından olan Cebelitarık Boğazı’nda ABD, İran ve İngiltere arasında söz düelloları devam ederken düellolara Suudi Arabistan katıldı.

İngiltere’nin, Cebelitarık Boğazı’nda İran’ın bir tankerini alıkoymasından ardından İran’ın Hürmüz Boğazı’nda İngiltere bandıralı bir gemiye el koyarak misilleme yapması gecikmedi. Bunun yanı sıra ikinci bir gemiye daha İran tarafından el konuldu ancak kontrollerin ardından bu gemi serbest bırakıldı. Bu olay üzerine İngiltere “Sonuçları olacak!” sözleriyle açıkça İran’ı tehdit etti. İngiliz Savunma Bakanlığı ise “Körfez’deki olayla ilgili acilen daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor ve durumu değerlendiriyoruz. Bu durum kabul edilemez!” şeklinde açıklamada bulundu. İngiliz Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da “Hürmüz Boğazı’nda İranlı yetkililerin 2 gemiyi alıkoymasından son derece endişeliyim!” açıklamasıyla beraber seyrüsefer serbestîsinin korunmasının gerekliliğini hatırlattı.

Stena Bulk and Northern Marine Management şirketinden yapılan yazılı açıklamada “19 Temmuz’da İngiliz bandıralı Stena Impero tankerine Hürmüz Boğazı’ndan geçtiği sırada uluslararası sularda İngiltere saatiyle 16.00 civarında kimliği belirsiz araçların ve bir helikopterin yaklaştığını doğrulayabiliriz. Şu anda kuzey istikametinde İran’a doğru hareket hâlindeki tankerle iletişim kuramıyoruz.” ifadelerine yer verilirken tankerde 23 mürettebatın yer aldığı belirtildi.

İngiliz şirkete ait Liberya bandıralı Masdar adlı tankerin ise durdurulduğu, tankerin Norbulk Shipping şirketine ait olduğu kaydedildi. Her iki tankerde de İngiliz vatandaşlarının bulunmaması ise dikkatleri çeken noktalardan biri oldu.

Bu olayların ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, İngiliz yanlısı bir tavır izleyerek İran’ın seyrüsefer serbestîsine yönelik saldırısına karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu. İran İstihbarat Başkanı Mahmud Alevi ise ülkede “Çeşitli alanlarda ve önemli merkezlerde ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk yapan kişileri tespit ettik. Gözaltı işlemlerinin ardından adli makamlara teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

 

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

Bir yorum bırakın