İngiltere’nin Yeni Başbakanı Belli Oldu

0

Başbakan Theresa May’in görevi bırakacağını açıklamasının ardından merak edilen İngiltere’nin yeni başbakanı bugün yapılan oylama sonucunda belli oldu.

Tüm dünya kamuoyunun merakla beklediği ve İngiltere’nin yeni başbakanı kim olacak sorusu bugün cevap buldu. Muhafazakar Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda İngiltere Başbakanı Theresa May’in görevi bırakmasının ardından eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson İngiltere’nin yeni başbakanı seçildi.

Favori olan iki adayın önce Muhafazakar Parti Meclis Grubunda, daha sonra Muhafazakar Parti’nin yaklaşık 160 bin üyesi tarafından yapılan oylama sonucunda rakibi Jeremy Hunt’a 46,656 oya karşı 92,153 oy alarak fark atan İngiltere’de eski Dışişleri Bakanı ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ülkenin yeni başbakanı oldu.  Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Dâhiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal’in torunu olan Boris Johnson geçtiğimiz yıllarda Türk kamuoyunda adından sıkça söz ettirmişti. 2. Elizabeth tarafından yarın hükümeti kurmakla görevlendirilecek olan Boris Johnson, son dönemlerin çok tartışılan konularından biri olan İngiltere’nin AB’den çıkış süreci olan Bretix sorunuyla yeni görevine başlayacak.

Boris Johnson Kimdir?

Boris Johnson 19 Haziran 1964 tarihinde dünyaya geldi. Osmanlı’nın son döneminde Dâhiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson’ın oğlu olan Boris Johnson, Oxford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra The Times’ta kariyerine başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti. 1999’da The Spectator’da editör oldu. 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına seçildi.

İngiltere Muhafazakâr Parti’nin Henley milletvekili iken girdiği yerel seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçildi ve 2016 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürdü. 13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron’un yerine başbakan olan Theresa May tarafından Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

 

 

 

 

Resim Edd Allen tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın