OPEC Plus Anlaşması

0

Viyana-OPEC Plus İttifakı, 14 OPEC ülkesi ile Rusya liderliğindeki büyük petrol üreticisi diğer 10 ülkenin 02 Temmuz 2019’da Viyana’da gerçekleşen OPEC ile OPEC dışı bakanlar toplantısında İşbirliği Bildirgesi konusunda fikir birliğine varması sonucu ortaya çıkan anlaşmadır. Bu anlaşmanın 2019 sonbaharında Rusya Devlet Başkanı’nın Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret sırasında resmiyet kazanacağı öngörülüyor.

Anlaşmada yer alan ülkeler 2,5 yıldır yürürlükte olan üretimi azaltma kararını 9 ay daha uzattıklarını duyurmuştur.

OPEC Plus Anlaşması, petrolün varil fiyatının 147 dolar seviyesine çıktıktan sonra 2014’te ani düşüşünü ve 2016 yılı başında 27 dolara kadar düşüşünü sürdürmesi üzerine petrol fiyatlarında arz-talep dengesini sağlamak ve hareketliliği kontrol etmek amacıyla ortaya atılmıştır. Anlaşmanın baş aktörleri Rusya ile Suudi Arabistan’dır. Anlaşma gereğince Suudi Arabistan önderliğinde OPEC’in günlük 1,2 milyon, Rusya’nın da yaklaşık günlük 300 bin varil üretimi kısması konusunda Rusya ile OPEC arasında şartlar oluşturulmuştur. Bu yolla petrol fiyatlarının düşüşü durdurulmuş, anlaşma sonrasında petrolün varil fiyatı 55 dolara yükselmiştir. Ayrıca son iki yıldır petrol fiyatları yükselişini sürdürmektedir.

Bunların yanında OPEC Plus; Kazakistan, Azerbaycan, Meksika ve Rusya gibi önemli petrol üreticilerinin OPEC’e katılımını sağlamakta, küresel petrol üretiminin yüzde 47’sini kontrol etmektedir. Tek başına OPEC, küresel üretimin yaklaşık olarak 1/3’ünü üretiyordu. Yani yeni ittifakın, petrol üreticilerinin petrol fiyatlarını kontrol altında tutmasına çok yardımcı olacağı öngörülüyor ancak OPEC’in yürürlükten kalkmaması, Rusya gibi dev petrol üreticileriyle uzlaşmaya varılması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Bunlara ek olarak Amerikan kaya petrolü gibi bir gerçekliğin gündeme getirilmesi şüpheleri daha da artırıyor.

 

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

Bir yorum bırakın