Polis Alımlarında Başvuru Puanı Düşüyor

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu NTV canlı yayınında gerek gündeme dair gerekse polis alımlarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı canlı yayında ön lisans mezunu polis adaylarını yakından ilgilendiren ve sevindiren açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu polis alımlarıyla ilgili olarak kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, ön lisans mezunları arasından yapılan polis alımlarında uygulanan KPSS puan baremini 70 puandan 65 puana düşürmeyi planladıklarını ifade etti. Personellerin işe alım süreçlerinde çok titiz çalışmalar yaparak bu doğrultuda alımları gerçekleştirdiklerinin altını çizen Süleyman Soylu, hâlihazırda polis adaylarına verilen ve 4 ay süren eğitimlerin kademeli olarak uzatılıp önce 6 aya, daha sonra 8 aya çıkarılacağını belirtti.

Boy Şartında Esneme Olmayacak

Bakan Soylu polis olmak isteyen adayların son zamanlarda alım şartlarından biri olan boy şartına esneklik getirilmesine yönelik talepleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu bu konuda uluslararası standartların olduğunu, bu sebeple boy şartında herhangi bir esneklik yapılmasının söz konusu olmadığını dile getirirken, boy sınırı için 1,62’ye indirsek 1,58 istenecek bunun sonu yok” açıklamasıyla konuya örnek getirdi.

Kısmi Renk Körlüğü

Kısmi renk körlüğü noktasında kendisine yöneltilen soruya da cevap veren Bakan Soylu, “Kısmi renk körlüğünde bana da çok talep geldi. Seçimler sırasında sahada olduğumuz için bu talepleri değerlendirdik. Arkadaşlar açılıyor, dünyada durum nasıl, Avrupa’da durum nasıl diye. Bir değerlendirme yapacağız. Yeni alımları yetişir mi, bilemiyorum, çalışıyoruz” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Bir yorum bırakın