ÖSYM 2019 – DGS Sonuçlarını Açıkladı

0

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yapmış olduğu duyuruda 30 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınav (DGS) sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM, daha önce 25 Temmuz Perşembe günü açıklanacağını duyurduğu 2019 yılı DGS sonuçlarını vermiş olduğu tarihte açıkladı. ÖSYM’nin yapmış olduğu duyuru sonrasında sınava giren binlerce aday sınav sonucunu öğrenmek için ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından kimlik numaraları ve şifrelerini girerek sonuçlarına ulaştı. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar tercih işlemleri hakkında bilgi edinmeye başladı.

Tercih İşlemleri

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

En Fazla Kaç Tercih Yapılabiliyor

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacak. Bir aday sadece mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından gereken koşulları sağlamak koşuluyla, belirlenen Tablo-1’den en fazla 30 tercih yapabilecek.

 

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın