TÜRK – İŞ Temmuz Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı

0

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK – İŞ) yapmış olduğu araştırma sonuçları doğrultusunda Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.

TÜRK – İŞ’ in yapmış olduğu araştırmasına göre açlık ve yoksulluk sınırı yeniden arttı. Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik ailenin açlık sınırı 2,075 lira, yoksulluk sınırı 6,760 lira, evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise 2,565 lira oldu. Açlık sınırı geçtiğimiz Haziran ayında ise 2.067 TL, yoksulluk sınırı da 6.733 TL olmuştu.

Açlık Sınırı Nedir

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı alt sınırı açlık sınırı olarak nitelendirilmektedir. Bu kavramdan da anlaşılacağı üzere açlık sınırı insanların temel besin ihtiyaçları haricinde başka hiçbir harcamada bulunmaması anlamına gelmektedir.

Yoksulluk Sınırı Nedir

Yoksulluk sınırı, vatandaşların gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, kira, elektrik, su, yakıt faturaları, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri gündelik ihtiyaçlar için yapması gereken diğer harcamalarının toplam tutarı olarak nitelendirilmektedir.

TÜRK – İŞ Tarafından Yapılan Açıklama

“Asgari Ücret Tespit Komisyonunun çalışmalarını sürdürdüğü dönemde Konfederasyonumuz bekâr bir işçi için aylık yaşam maliyetini net 2,393.25 lira olarak hesaplamış ve fakat geçerli olan net asgari ücret 372.35 lira daha düşük tutarda karar bağlanmıştı. Milyonlarca çalışanın geçim ücreti haline dönüşen asgari ücret bugün değil bir ailenin, tek bir işçinin bile geçimini sağlamaya yetecek düzeyde değildir. Yeni asgari ücretin uygulanmaya başlanmasından bu yana yapılması gereken harcama tutarı her ay artmakta ve yapılan zamların etkisiyle aile bütçesine ek yükler gelmektedir. Yılbaşında bekâr bir işçinin asgari ücreti aylık net 417.77 lira artarak 2,020 lira olmuş ve fakat daha aradan henüz yedi ay geçmesine karşın bu işçinin yaşam maliyeti ile mevcut asgari ücret arasındaki fark 543.62 liraya ulaştı” ifadelerine yer verildi.

 

Resim Steve Buissinne tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın