Çin’in Doğu Türkistan Politikalarına Destek Giderek Artıyor!

0

Geçtiğimiz günlerde Çin’in Doğu Türkistan’daki politikalarını destek veren Çin Bildirgesi’ne 37 ülke imza atmıştı. 26.07.2019 Cuma günü itibarıyla bu bildirgeye imza atan ülke sayısı 50’ye çıktı.

Çin’e destek veren ülkeler arasında Pakistan, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan’ın da yer alıyor!

Söz konusu ülkeler Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen ancak tepki çeken uygulamalarının gerçekleştiği kampların yeniden eğitim merkezi olduğunu savunan Çin’e destek vermiş oluyor!

Çin’in resmî basın organlarından olan Global Times, 50 ülkenin büyükelçisinin BM İnsan Hakları Konseyine hitaben yazılan ve Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde insan hakları uygulamalarıyla ilgili olumlu değerlendirmelerde bulunduğu öne sürülen ortak mektuba imza attığını aktarırken bu ortak mektupla birlikte büyükelçilerin Çin’in terörle mücadele ve radikalizmi engelleme çabalarına hak verdiğini de dile getirdi.

50 ülkenin imza attığı mektupta “Terörizm ve aşırılık gibi büyük bir zorlukla karşı karşıya bulunan Çin, mesleki eğitim ve öğretim merkezleri kurmak dâhil Sincan’da bir dizi terörle mücadele ve radikalleşmeyi önleme tedbirine başvuruyor. Sincan şimdi emniyet ve asayişe kavuştu!” ifadelerine yer verildi.

Çin’in sistematik olarak Uygur Türklerini asimile etme politikalarını görmezden gelen ülkeler, bu mektupla Müslüman Türklerden olan Uygurlara terörist ve radikal damgası vurmuş oldular!

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

 

Bir yorum bırakın