Dikenli İncir’i Tüketirken Dikkat!

0

Hint inciri, Frenk inciri, Mısır inciri, Babutsa, Kilis inciri, Pabuç inciri, kaynanadili, kürek yemişi gibi adlarla bilinen dikenli incir ülkemizde Mersin’in Tarsus ilçesinde birçok köyde doğada kendiliğinden yetişmektedir. Bir cins kaktüsün meyvesi olan dikenli incir, kayaların arasında gübre vb. kimyasallara ihtiyaç duymadan sıcak mevsimde meyve vermektedir.

Çorak arazide yetişen dikenli incir kaktüsü, Türkiye’de ekonomik olarak pek değer görmese de yöre halkı için yeni bir gelir kapısı olmuştur. Toplanması zor olan dikenli incir kimi tezgâhlarda tanesi 1 liradan satılmaktadır.

Turuncu, sarı ve kırmızı renklerde görülebilen dikenli incir, dikenli kabukları soyulduktan sonra yenebilir. Suyu sıkılıp içilebilen dikenli incirin yapraklarından yemek yapılabilir.

Bir cins kaktüsün meyvesi olan dikenli incir mersin yöresinde yetişir

Şeker ve jöle yapımında kullanılan dikenli incir C vitamini açısından oldukça zengindir.

İçerisindeki şeker oranı kandaki insülin değerlerini etkilemediği için şeker hastalarının dikenli incir tüketmesinde sakınca yoktur. Ancak bu meyve fazla tüketildiğinde çekirdekleri bağırsaklara zarar verebilmektedir. Çekirdeklerin ameliyatla alınması dahi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle dikenli incirin tek seferde 2 veya 3 adetten fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Fazla tüketim durumunda şiddetli karın ağrısı ve tuvalete çıkamama gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bir yorum bırakın