İskoçya Başbakanı’ndan İngiltere Başbakanına İhtar

0

İskoçya bölgesel yönetimi başbakanı Nicola Sturgeon, bir Osmanlı vatandaşı olan Ali Kemal’in torunu, yeni İngiltere başbakanı Boris Johnson’a uyarıda bulundu. Sturgeon, Johnson’un Brexit Anlaşması konusundaki tutumunu devam ettirmesi durumunda İskoçya’nın bağımsızlık hazırlıklarını sürdüreceğini dile getirdi.

Sturgeon, Theresa May’den başbakanlık görevini devralan Johnson’a yazdığı mektupta yeni başbakanı tebrik etti ve Brexit konusunda uyarılarda bulundu. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız şekilde ayrılıp İskoçya’yı peşinden sürüklemesi hâlinde bunun İskoçya’da 100 bin kişiyi işsiz bırakacağını belirtip mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“AB ile serbest ticaret anlaşması yapılsa bile bu İskoçya’da kişi başına geliri bin 600 sterlin azaltacak. Sizi, Brexit konusundaki politikanızın İskoçya’ya etkilerini ve İskoç halkına kalıcı zarar vermekten kaçınmak için tutum değiştirmenizin niçin zorunlu olduğunu anlamaya çağırıyorum. Ancak 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden anlaşmalı veya anlaşmasız ayrılmak konusundaki sözleriniz dikkate alındığında İskoçya’da bizim de başka bir seçeneğe her zamankinden fazla ihtiyacımız olduğu ortaya çıkar. 2016’da halktan aldığımız demokratik yetkiye dayanıp, İskoçya Hükûmeti olarak halkımıza bağımsız ülke olma şansını vermeye dönük hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. İskoç halkının kendi geleceğini tayin hakkı, saygı duyulması gereken temel demokratik bir haktır.”

Sturgeon, daha önceki açıklamasında bağımsızlık referandumu için 2020’ye işaret etmişti. Fakat referandum için Londra’daki merkezî hükûmetin onayı gerekiyor. Londra’daki merkezî hükûmet ise daha önce ikinci referanduma onay vermeyeceğini belirtmişti.

Hatırlanacak olursa 2014’teki bağımsızlık referandumunda İskoçya %55 oy oranıyla İngiltere ile birlik içinde olmaya devam etme kararı çıkmıştı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması durumunda İskoçya’nın bağımsızlık yolunda ilerleyeceği propagandaları yapılmıştı.

İskoç halkı Brexit Referandumu’nda %62 oy oranıyla Avrupa Birliği’nden yana olduğunu göstermişti.

İskoçya genelinde Brexit tarafının kazanmasının ardından bağımsızlık talepleri yeniden yükselmeye başlamıştı. Ancak yeni referandum talebi, İskoç Ulusal Partisinin 2017 erken seçiminde 21 milletvekili kaybetmesiyle geçici olarak askıya alınmıştı.

Diğer yandan bu süreçte yaşanan gelişmeler şu şekilde özetlenebilir:

İngiltere’de, 23 Haziran 2016’da Avrupa Birliği’nde kalıp kalmama konusunda bir referandum gerçekleşmişti. Referandumun ardından İngiltere Başbakanı Cameron, üç ay hükûmetin başında kalma koşuluyla istifa ettiğini açıklamıştı. Cameron, seçim kampanyası sırasında 2015 seçimlerini kazanırsa referandum yapacağına dair söz vermişti. Cameron, Avrupa Birliği ve diğer üye devletleri İngiltere’nin Birlik’ten çıkış kararının yaratacağı siyasi ve ekonomik karmaşayla korkutarak belli ayrıcalıklar elde etmek için referandum imasında bulunmuştu.

Bilindiği üzere İngiltere, Ocak 1973’ten bu yana Avrupa Ekonomik Topluluğunun üyesi konumundadır. Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi sterlini koruma yani avro kullanmama ve Şengen bölgesi dışında kalma ayrıcalıklarına sahiptir. İngiltere Avrupa Birliği içerisinde kalma koşullarını iyileştirmek üzere 1975’te bir referandum düzenlemişti. Bu süreçte Muhafazakâr Parti hem İngiltere’nin ayrıcalıklar elde etmesi hem de Avrupa Birliği’nde kalması politikalarını yürütmüştü.

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

 

Resim Reimund Bertrams tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın