Tunus Cumhurbaşkanı’nın Cenaze Törenine Halk Katılamadı!

0

Tunus Cumhurbaşkanı’nın Cenaze Törenine Güvenlik Gerekçesiyle Halkın Katılmasına İzin Verilmedi!

Tunus’un başkenti Tunus’ta tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında ölen Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi için Kartaca Sarayı’nda cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Tunus’un üst düzey devlet erkânı ve parti başkanlarının yanı sıra yurt dışından da çok sayıda devlet başkanı katıldı. Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay cenaze törenine gitti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya Kralı 6. Felipe, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Malta Cumhurbaşkanı George Vella, Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani cenazeye katılanlar arasında yer aldı.

Halkın Kartaca Sarayı’ndaki cenaze namazına katılmasına güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Sibsi, El-Cellaz Mezarlığı’nda gömüldü.

Cenazede basına yansıyan açıklamalardan bazıları ise şu şekilde:

Sibsi devlette büyük sorumluluklar üstlendi, özgürlük ilkelerinin yerleşmesi için verilen mücadele silinmeyecek izler bıraktı. Sibsi, demokrasinin tesisi, ülkenin istikrara kavuşturulması ve 2011’de ilk demokratik seçimlerin yapılmasında başarılı oldu.” (Tunus Geçici Cumhurbaşkanı Muhammed en-Nâsır)

“Sibsi’nin vefatı hem İslam hem de Arap dünyası için bir kayıptır. En zor şartlarda Tunus’un istikrarını korumayı başaran dost ve kardeş Sibsi’ye olan son görevimizi yerine getirmek için Tunus’a geldik. (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas)

“Sibsi’nin vefatı Müslümanlar, Araplar ve dünyadaki tüm barışseverler için bir kayıp.” (Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih)

 

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

 

Bir yorum bırakın