Avukatlık İçin Mesleki Yeterlilik Sınavı Mı Geliyor?

0

Avukatlık için yeterlilik sınavı geliyor mu? Hukuk fakültesi eğitimi 5 yıla çıkacak mı? Soruların cevabı haberimizin devamında.

Türkiye Barolar Birliği, Mitchell Hamline School of Law ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 21. Yüzyılda Hukuk Eğitimi Çalıştayı’ında avukatlık için sınav şartı getirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı.

Düzenlenen çalıştay’da hukuk fakültesinden mezun olanların avukatlık sınavına girip girmemesi ve hukuk fakültesi eğitiminin 4 yıldan 5 yıla çıkarılması konuları başta olmak üzere birçok konu ele alındı. Bu konular arasında en çok dikkat çeken hususlardan ilkinde hukuk fakültesini bitirenlerin avukatlık için sınava girmesi üzerinde uzlaşma sağlanırken, hukuk fakültesi eğitiminin 5 yıla çıkarılması görüşü kabul edilmedi. Üzerinde uzlaşılan konuların ilgili merciilerle yapılacak temaslar sonucunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Çalıştay’da bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “hukuk eğitiminde ders sayılarının azaltılması gerektiğini söyledi: “Yenidünya düzenini insan beynindeki her iki lobu çalıştırabilen bireyler oluşturacak. Ders sayılarının mutlaka azalması lazım, gençlerin düşünecek, sanatla ilgilenecek, kendilerini geliştirecek zaman oluşturulması gerekiyor. Eski düzen bitti, bunu akademisyenlerimiz hala daha anlamıyor fakat daha az ders ve daha çok araştırma ve üretme yapmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

Eğitimin 5 Yıla Çıkarılması

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu yaptığı açıklamada “Hâkim ve savcılıkta bugün sınav var. Avukatlıkta sınav olmaması herkes tarafından büyük bir eksiklik olarak nitelendiriliyor. Sınav konusunda görüş birliği halinde avukatlık için de sınav gelmesi, bunun zorunlu ve gerekli olduğu kabul edildi. Çünkü dünyada avukatlıkta sınav olmayan tek ülke kaldı, Türkiye” açıklamalarında bulundu.

Öte yandan Prof. Dr. Nuhoğlu düzenlenen Çalıştay’da hukuk fakültelerindeki eğitimin 4 yıldan 5 yıla çıkarılması konusunda ise “Hukuk fakültesindeki eğitimin 5 yıla çıkması azınlıkta kaldı. Bu 5 yıllık süreci biz 3+2 diye düşündük. İki yıl yüksek lisans ve uzmanlaşma eğitimi. Uzmanlaşma eğitimi getirildiği zaman her avukat her davaya giremeyecek. Bazı önemli büyük davalarda uzman avukatların girebilmesi sonucu ortaya çıkacak. Fakat hukuk fakültesinde okuyanların ekonomik durumuna bakıldığında ekstra 1 yıl ekonomik bir yük getirecektir ailelere ve öğrencilere. Ayrıca beş yıl eğitim yaptığımızda o bir yılda ne kadar bir eğitim verebileceğiz. Eğer istenirse 5 yılda verilecek olan eğitim 4 yılda da verilebilir. Çoğunluk gençlerin hayata bir yıl daha geç atılmasını gerek yok diye düşündü” ifadelerine yer verdi.

Bir yorum bırakın