s-400’ler ile İlgili Son Gelişmeler

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayın programında S-400 ve F-35 konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, Rusya’dan alınan S-400 savunma sistemlerinin 2020 yılının başında aktif hâle getirileceğini duyururken şu sözleri sarf etti:

“ABD Başkanı Trump Türkiye’ye önem veriyor. Sözünü tutmak için elinden geleni yapıyor ama yine de temkinli olmak lazım. ABD bize yönelik hamasi tutum sergilerse gizlimiz saklımız yok, karşı adımlar atarız. CAATSA yaptırımlarının ertelenmesini bekliyoruz. F-35’lerin verilmemesi hâlinde Türkiye kendisi üretinceye kadar ihtiyaçlarını başka kaynaklardan giderir.”

Bu açıklamalardan birkaç gün sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo verdiği röportajda Türkiye’nin S-400’ü operasyonel olarak kullanmaması için çağrıda bulundu ve düşüncelerini şu şekilde açıkladı:

“Türklere S-400’ün aktive edilmesinin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttik. F-35 programını engelleyerek zaten bir adım attık. Daha fazla yaptırımlar da olabilir ancak asıl istediğimiz S-400’lerin operasyonel olmaması. Bizim amacımız bu. Türklere aylardır bunun F-35 ile uyumlu olmadığını söylüyoruz. Bazı parçaları alıyorlar ancak bu kararı gözden geçirmelerini istiyoruz.”

Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın talebi üzerine Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığı, S-400 hava savunma sisteminin operasyonel kılınmaması takdirinde yaptırımların uygulanmayacağını söylediği belirtildi. Lindsey Graham ise şu şekilde konuştu:

“Eğer S-400’ü aktive etmezlerse yaptırımların uygulanması için bir sebep yok. Benim umudum Türkiye’yi sistemi aktive etmemeye ikna etmek çünkü bu ilişkiler için çok zarar verici bir gelişme. Türkiye’ye S-400’ü bir kenara bırakalım ve serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlayalım teklifinde bulundum.”

ABD’li senatörlerin açıklamalarında S-400’ler hakkında farklı yorumlamalar söz konusu. Bu açıklamalar ise senatörlerin s-400’ler ve yaptırımlar hakkında emin olmadıklarını göstermekte.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinden Cumhuriyetçi Mac Thornberry, Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu, bir mesaj verirken Türkiye’nin yabancılaştırılmaması gerektiğini dile getirmiş, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı James Risch ise yaptığı basın açıklamasında hararetli tartışmaların yaşandığını ancak bir sonuca ulaşılamadığını ifade etmişti.

Demokrat Partiden senatörler Bob Menendez ve Jeanne Shaheen ise ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nın (CAATSA) açık olduğunu ve bunun uygulanması gerektiği konusunda hemfikirler. Bunun yanında Shaheen yaptığı açıklamada CAATSA ile Amerikan yönetiminin Türkiye’ye karşı gücünü ortaya koymasının gerektiği ifadelerini kullandı.

 

Emre Gürbüz

gurbuzemre88@gmail.com

Bir yorum bırakın