Millî Güvenlik Kurulunda Gündem Maddeleri

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Millî Güvenlik Kurulunda Suriye sınırının tüm terör unsurlarından temizleneceği, barış koridorunun inşası için gayret sarf edileceği bildirildi.

Toplam 6 saat süren toplantı sonunda yapılan yazılı açıklamada iç ve dış gündem konuları ele alındı. Ele alınan konular arasında pençe harekâtları, Suriye’de barış koridoru oluşturulması gibi sınır ötesi operasyonlar da yer aldı. Barış koridoru kapsamına son zamanlarda gündemde olan İdlib’in girip girmeyeceği belirtilmedi.

Kurul sonrası yapılan açıklamada, “Suriye sınırımız boyunca oluşan otorite boşluğunun ülkemize yönelik tehditleri artırması sebebiyle sınır güvenliğimiz çerçevesinde bölgenin tüm terör unsurlarından temizleneceği ve bütün gücümüzle bir barış koridorunun inşası için gayret sarf edileceği hususundaki kararlılığımız teyit edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Kurulda Doğu Akdeniz’le ilgili olarak “Doğu Akdeniz’deki uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunmasına yönelik bölge barışı ve istikrarını esas alan, iş birliğinin gelişimine katkıda bulunan, kararlı ve ilkeli tutumumuzun sürdürülmesinin hayati önem arz ettiği kaydedilmiştir.” açıklamasında bulunuldu.

 

Bir yorum bırakın