Son Dakika…FED Faiz Kararını Açıkladı

0

Amerikan Merkez Bankası FED piyasaların günlerdir merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Amerikan Merkez Bankası yatırımcıların ve piyasaların beklediği açıklamayı yaptı. Fed faizleri 25 baz puan düşürerek yüzde 2.00-2.25 bandına çekti. Böylelikle Fed, 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu. FED ’in bu kararından sonra dolar günün en düşük seviyesi olan 5,51’i görmüş oldu.

Faiz oranlarını beklenilen tahminler doğrultusunda 25 baz puan düşüren FED ayrıca, gerektiği zaman faizleri artırabileceği mesajını da verdi. Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından yapılan açıklamada FOMC toplantısı ardından yapılan açıklamaya göre, minimum faiz oranı yüzde 2,25’den yüzde 2,00’ye, maksimum faiz oranı yüzde 2,50’den yüzde 2,25’e çekildi.

FED ıskonto faiz oranını da aynı seviyede indirdi ve yüzde 3,00’ten yüzde 2,75’e getirdi. Bankaların FED’de tuttuğu ekstra rezerv için uygulanan faiz oranı yüzde 2,35’den yüzde 2,10’a geldi. FED’in faiz kararı 2’ye karşı 8 oyla alındı.

ABD Başkanı Donald Trump ise FED’den 50 puanlık bir indirim bekliyordu. Trump’ un faizlerin istediği seviyede indirilmemesi sonrasında bir açıklama yapması bekleniyor.

 

 

Bir yorum bırakın