Toplu Sözleşme Görüşmeleri Yarın Başlıyor

0

Memur ve memur emeklilerinin merakla beklediği ve toplamda 5 milyon vatandaşı ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yarın başlıyor.

Sendika ve konfederasyonlar ile Hükümet temsilcilerinin bir araya gelerek memur ve memur emeklilerinin zam pazarlığı üzerine yapacağı 5’inci Dönem Toplu sözleşme görüşmeleri açılış toplantısı yarın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı binasında saat 14.00’tebaşlayacak. Söz konusu sendika ve konfederasyonların mali ve sosyal taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sunacağı teklifler noktasında üç konfederasyonun ortak hareket ettiği madde ise hükümetten refah payı istemesi oldu. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı merak konusu olurken, memur ve memur emeklileri hükümetten ciddi bir zam oranı bekliyor.

Hükümete Sunulan Teklifler

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının talep ederken ayrıca, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin memurlara da ödenmesini talep etti.

Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunurken, 3600 ek gösterge konusunun da toplu sözleşme görüşmeleri sırasında çözüme kavuşturulmasını istedi.

KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı talep etti.

 

Bir yorum bırakın