Çin’de Müslümanlara Yönelik Baskılara Bir Yenisi Eklendi: Tabela Yasağı

0

Çin’in Doğu Türkistan politikalarını destekleyen bildiriye imza atan ülkelerin sayısı 50’ye yükselmesinin yankıları sürerken şimdi de Çin’in Müslümanlara yönelik baskıcı politikalarına bir yenisi daha eklendi.

Çin yönetimi İslam’ı Çinlileştirme politikaları doğrultusunda hareket etmeye hızla devam ediyor. Doğu Türkistan’ın ardından başkent Pekin’de de Müslümanlara yönelik baskılar artıyor.

Çin yönetimi Pekin’de helal gıda satan iş yerlerine Müslümanlarla ilgili tüm sembolleri çıkarmaları yönünde talimat gönderdi. Bu semboller arasında Arapça helal “حلال” yazısı, hilal, ay vb. yer almakta.

Pekin’de devlet görevlilerinin bu işaretler kaldırılana kadar bekledikleri de basına yansıyanlar arasında.

Çin kültürünü dayatmak isteyen yönetim, ülke genelinde birçok cami ve mescidi yıkmakta, kimilerinin sadece kubbelerini yıkıp cami ve mescitleri Çin tapınaklarına benzer yapılara dönüştürmekte.

Baskılara dayanamayan bazı iş yerleri tabelalarını kaldırdı, bazıları yazıların üstünü örttü, bazıları ise Çince helal anlamına gelen “qing zhen” ifadesini tabelalarında kullanmaya başladı.

Çin Komünist Partisi iktidarının 2016 yılında iktidara gelmesiyle yönetimde komünist ideolojinin dini yok sayan ve dini hayattan sökmeye çalışan uygulamaları doruk noktaya ulaştı. Yönetim, din özgürlüğünün olduğunu ifade etse de uygulamalar bunun aksini gösteriyor. Baskılar sadece Müslümanlara yönelik değil. Hristiyanlara da göz açtırmayan yönetim çok sayıda kiliseyi de kapatmış bulunuyor. Yasa dışı olduğu iddia edilen birçok kilise de yıkılmış durumda.

Emre Gürbüz

gurbuzemre8@gmail.com

Bir yorum bırakın