ABD Berlin Büyükelçisi’nden Merkel’e Sert Çıkış!

0

ABD Berlin Büyükelçisi’nden Merkel’e Sert Çıkış!

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Hürmüz Boğazı’nda uluslararası askerî koalisyona katılmaktan kaçınmasını ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell sert bir şekilde eleştirdi.

ABD, Almanya’ya İran tehditleriyle mücadele etmek ve Hürmüz Boğazı’nda deniz ticaretini korumak amacıyla kurulacak deniz gücüne katılma çağrısında bulunmuştu.

Bu konuya ithafen Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer, Brüksel’de yaptığı açıklamada “ABD’nin talebini değerlendiriyoruz!” demişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da yaptığı açıklamada “Ülkemiz, Hürmüz Boğazı’nda ABD liderliğinde oluşturulacak deniz gücüne katılmayı reddediyor.” ifadelerini kullandı. Bakan ayrıca Almanya’nın İran ile yaşanan gerginliği azaltmak istediğine değinerek bu durumun çözülmesi için tarafların karşılıklı önemli adımlar atması gerektiğini dile getirdi.

Bunların üzerine Grenell “Avrupa’nın en büyük ekonomisi daha fazla küresel sorumluluk almalıdır.” diyerek Alman Hükûmetini eleştirdi. Bunun yanında Grenell, Almanya’nın, ABD’nin Hürmüz Boğazı’ndaki askerî misyonuna destek vermesi için haftalardır beklediklerini, Alman bir bakanın talebin değerlendirildiği açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı’nın, ABD’nin talebini reddettiklerini açıklamasının şaşırtıcı olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Resim Defence-Imagery tarafından Pixabay‘a yüklendi

 

 

 

Bir yorum bırakın