Çin’den ABD’ye Rest

0

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı yeni bir boyut kazandı.

Çin Birleşmiş Milletler Daimî Temsilcisi Zhang Jun, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı ile ilgili olarak “ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse savaşacağız!” ifadelerini kullandı.

Daimi Temsilci Zhang Jun yaşanan sorunlarla ilgili olarak ise Çin’in pozisyonunun belli olduğunu, doğru yollardan doğru çözümün bulunması için doğru yola dönmesi” gerekenin ise ABD olduğunu ifade etti.

Kuzey Kore ile ABD arasındaki nükleer görüşmelerle ilgili olarak da konuşan Zhang, “Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlar hafifletilmeli!” uyarısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere ABD ile Çin arasındaki arasında ticaret savaşı 2018 Mart’ta başlamıştı. İki ülke arasında gümrük misillemeleri söz konusu olmuştu. Bunun yanında ticari savaş Çin’in teknoloji şirketlerini de etkilemişti.

Bunların yanında ABD Başkanı Trump, sosyal medya üzerinden “Ticari müzakereler devam ediyor. Bunlar devam ederken ABD, 1 Eylül’den itibaren Çin’den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık ürüne küçük bir ilave yüzde 10 gümrük vergisi ekleyecektir. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Kapsamlı bir ticari anlaşma için Çin’le pozitif diyaloğumuzu sürdürmek istiyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin parlak olacağını düşünüyoruz.” şeklinde açıklama yapmıştı.

 

Bir yorum bırakın