S&P Kredi Notunu B+ Olarak Duyurdu

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’ nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe gitmedi

Standard & Poor’s Şubat 2019 tarihinde yaptığı değerlendirmeyi değiştirmeyerek Türkiye’nin notunu yine B+ “durağan”  olarak açıklarken, uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu “B+”, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “B” olarak açıkladı.

S&P kredi notunu değiştirmemesine rağmen yapılan açıklamada “Türkiye’nin bu yıl yüzde 0,5 daralmasını, gelecek yıl yüzde 3 civarında büyümesini bekleniyor. Türkiye’nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan bir sistemik bankacılık sıkıntısı olasılığını görürsek, not düşürebiliriz.” İfadelerine yer verilerek gelişebilecek mali olumsuzluk durumunda not düşürmeye gidebileceği belirtildi.

Jeopolitik risk var

Yapılan açıklamada ise Türkiye’nin bölgesel güvenlik risklerin, ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin gerilemesi potansiyeli de dâhil olmak üzere, çeşitli jeopolitik risklerinin devam ettiğine vurgu yapıldı.

FED sermaye akışını destekliyor

Kuruluş ayrıca yaptığı açıklamada “Dış refinansman riskleri artmaya devam ediyor, ancak FED’ in daha gevşek para politikası, gelişmekte olan piyasalara sermaye akışını destekleyerek, acil baskıların uzak durmasına yardımcı oluyor” ifadesine yer verdi.

Türkiye’nin Uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından açıklanan kredi notları ise şöyle;

Fitch                     BB-        Negatif Yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında

Moody’s              B1          Negatif Yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında.

S&P                       B+          Durağan              Yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında

 

 

 

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın