TBMM Başkanı’na Tepki Yağıyor!

0

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekillerinin geçim sıkıntısı yaşadığını, kimi vekillerin toplu taşıma aracıyla Meclise geldiğini dile getirdi. Vekillere uzun zamandır zam yapılmadığını dile getiren Şentop, vekil lojmanlarının satıldığını ve vekillerin kirada oturduğunu dile getirdi.

Milletvekillerinin hafta sonları memleketlerine gittiğini, yol masraflarının büyük tutarlara ulaştığını da sözlerine ekleyen Şentop araç tahsisinin olmamasından da yakındı.

Maaşlar Yetersiz, Milletvekilleri Geçim Sıkıntısı Çekiyor!

22.200 TL maaş alan milletvekillerinin geçim sıkıntısını dile getiren Şentop, “Milletvekili maaşını asgari ücretle ifade ederseniz milletvekillerine de asgari ücret maaş verilsin, yaşayabilen varsa gelsin milletvekilliği yapsın o zaman!” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar sosyal medyada ve siyasi camiada büyük yankı buldu. Sosyal medyada Meclis menülerinin ucuzluğu, asgari ücretin azlığı, sürekli gündemde olan zamlar halkın tepkisine yol açtı. Özellikle Şentop’un “3000 nüfuslu bir kasabada babasının evinde oturup asgari ücretle çalışan ancak giderleri maaşının yarısına bile ulaşmayan bir işçinin tasarruf dahi yapabileceğini ancak giderleri çok yüksek olan vekillerin aldıkları maaşlarla geçim sıkıntısı çektiğini” söylemesi tepkileri alevlendirdi.

Bir tepki de CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan geldi: “CHP Meclis başkanı Sn. Şentop’un bu açıklaması bir milletvekili olarak beni üzmüştür. Ülkemizde asgari ücretin açlık sınırında olduğu, emeklinin ay sonlarını getiremediği, işçinin emeğinin değer görmediği, köylünün, çiftçinin, üreticinin ürününün dalda kaldığı bir memleket manzarası ile karşı karşıyayken Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un bu yaptığı bu açıklama üzüntü vericidir.” dedi.

Sendikalar’da Tepki Gösterdi

Sendikalardan da Şentop’a tepki yağdı. Türkiye Kamu-Sen Başkanı Önder Kahveci “Sayın Meclis Başkanı 22 bin 200 liralık maaşa rağmen vekilin geçinemediğini söylüyorsa ben pes derim. İnsanlar işsiz gezerken, milyonlarca asgari ücretli, işçi, memur, emekli geçim sıkıntısı çekerken, vatandaşın hâli apaçık ortadayken milletvekilleri geçinemiyor derseniz bunu hiç kimse hoş karşılamaz. Memurun zammı için masaya oturduğumuz gün, doğal gaza yüzde 14.97 zam yapıldı. Hayat dar gelirliler için her geçen gün daha zorlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bir yorum bırakın