Türkiye’ den Somali’ye 30 milyon Dolar Hibe

0

Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti ile 8 Temmuz 2019 tarihinde yapılan Türkiye tarafından hibe yapılmasını içeren anlaşmaya göre 30 milyon doları aşmayacak şekilde hibede bulunacak.

8 Temmuz 2019 tarihinde yapılan hibe anlaşması Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye ile Somali arasında 26 Mayıs’ta imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hibe Anlaşması’ na göre, Türkiye iç hukuku ve yıllık bütçe ödenekleri çerçevesinde Somali’ye aylık 2.500.000.- ABD Doları olmak üzere 30 milyon ABD Dolarını aşmayacak şekilde hibe nitelikli finansal katkı sağlayacak.

Hibe Bütçe Finansmanı ve Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesinde Kullanılacak

Türkiye tarafından Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti’ ne verilecek 30 milyon ABD Doları bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amaçları için kullanılacak ve alıcının mali kuralları, idari düzenlemeleri ve uygulamalarına uygun olarak denetlenecek.

Verilen hibe tutarı,  Türkiye tarafından TC Ziraat Bankası’ na Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti tarafından açılacak hesaba çoklu dilimler halinde transfer edilecek.

Transfer edilen her bir dilim Dışişleri Bakanlığının onayıyla serbest bırakılacak ve en fazla 6 aylık dönemleri kapsayabilecek.

Yapılacak hibe ile ilgili ortaya çıkacak tüm transfer ve kur değişim maliyetleri Somali tarafından karşılanacak. Türkiye her ne şekilde olursa olsun hibe tutarı dışında doğrudan veya dolaylı herhangi bir maliyeti karşılamayacak.

Söz konusu hibe anlaşması iki tarafında gerekli iç hukuki prosedürleri tamamladıklarını diplomatik kanallar aracılığı ile bildiren son yazılı bildirinin alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

Bir yorum bırakın