Son Dakika…İngiltere’den Ankara Anlaşması İle İlgili Açıklama

0

İngiltere’ye  Ankara Anlaşması çerçevesinde çalışmak ve yaşamını sürdürmek için göç etmek isteyen Türk vatandaşları’nın merakla beklediği açıklama İngiltere İçişleri Bakanlığından geldi.

Anlaşmasız Brexit’ in gerçekleşmesi halinde Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere’ ye gitme düşüncesinde olan Türk vatandaşlarının başvuruları kabul edilecek mi? Başvuru sürecini başlatmış olanların akıbeti ne olacak? Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’de halen bulunan Türk vatandaşların durumunda bir değişiklik olacak mı?

İngiltere’de çalışmak, oturum izni almak ve yaşamlarını sürdürmek isteyen binlerce Türk vatandaşının kafasında oluşan bu gibi soruların cevapları için İngiltere İçişleri Bakanlığınca devlet resmi internet sitesi gov.uk üzerinden açıklama yapıldı.

Brexit’ in gerçekleşmesi ile Avrupa Birliği ile yapılan binin üzerinde anlaşmanın geçerliliğinin sona ereceğine işaret eden İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türklere İngiltere’de çalışma ve akabinde oturum ve vatandaşlık haklarında sağlayan Ankara Anlaşmasının da bu kapsamda geçerliliğini yitireceğini ifade etti.

Bakanlık, anlaşmasız Brexit’ in gerçekleşmesi halinde bu hakkı kullanarak İngiltere’ye yerleşmek isteyenler için şu açıklamayı yaptı.

“Türkiye’nin AB’yle ilişkisi, büyük ölçüde Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (“Ankara Anlaşması” olarak da anılır) arasında oluşturulan Anlaşma ile ek protokolleri ve meclis kararları ile yönetilmektedir. Türkiye ile olan ilişkimizin ticari unsurları rehberde açıklanmaktadır.

Türk vatandaşları, Ankara Anlaşmasından türetilen belirli haklara sahiptir. AB’den çıktıktan sonra İngiltere’nin bu anlaşmaya olan yükümlülüğü Uygulama Dönemi sonunda ya da daha öncesinde anlaşmasız Brexit senaryosu ile sona eriyor. Bununla birlikte, geçiş düzenlemesi olarak İngiltere, ECAA düzenlemelerinin yerleşik Türk nüfusu için etkisini çoğaltmaya çalışacaktır. Bu, ikamet eden ECAA çalışanları ve ECAA iş insanları ile aile üyelerinin şimdi olduğu gibi gelecekte de benzer şartlarla vize ve süresiz oturum başvurusu yapmalarını sağlayacaktır. İngiltere’nin anlaşmasız bir durumda (AB’den) ayrılmasından sonra gelen Türk vatandaşları ile ilgili olarak henüz bir taahhütte bulunmadık.”

Yapılan bu açıklamaya göre anlaşmasız Brexit’ in gerçekleşmesi durumunda bu haktan yararlanarak İngiltere’de çalışan göç etmiş Türk vatandaşları için hakları korunacak ancak anlaşmasız Brexit’ in gerçekleşmesinden sonra ise Ankara Anlaşmasının devam edp etmeyeceği onuşunda net bir şey söylenmedi.

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşması yani ECAA, İngilizce adıyla European Community Association Agreement (Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması)’nın kısaltılmış adıdır. ECAA vizesi veya ülkemizde daha çok kullanılan adıyla Ankara Anlaşması vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen İş Kurma izni vizesidir.

İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış, yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları başvurabilir Türk vatandaşları bu anlaşmayla serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir

 

 

Resim Thanks for your Like • donations welcome tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın