Kaz Dağları İçin Yürüyüş: Su ve Vicdan Nöbeti!

0

Çanakkale Kazdağlarında maden araması için kesilen ağaçlar için on binlerce vatandaş yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe eski milletvekilleri de dâhil oldu.

Çanakkale geçilmez, Kazdağları deşilmez

Çanakkale Belediyesi’nin de destek verdiği eylemler saat 11.00’de başladı. Çanakkale Belediyesi Twitter hesabında da eylemleri duyurdu. #SuveVicdanNöbeti ve #KazDağlarıHepimizin tagları Twitter’da gündeme oturdu.

Eylemlere Twitter’dan destek verenlerden biri de Şahan Gökbakar oldu. Gökbakar, Çanakkale Savaşı’na da atıfta bulunarak “Bu güzel ülkeyi ve Kazdağlarını kendi çıkarları için kimse elimizden Alamos… O ağaçlar senin çocuğunun, benim çocuğumun ey vatandaş… Kaz Dağları bir tane… Çanakkale bir tane… O şehirde ne destanlar yazıldı, iyi bilir yabancılar… ‘Çanakkale geçilmez!’ diye boşuna denmedi… Çanakkale geçilmez, Kazdağları deşilmez…” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin birçok şehrinden bölgeye akın eden halk, Su ve Vicdan Nöbeti sloganıyla gösterilere yoğun ilgi gösterdi.

Su ve Vicdan Nöbeti

Eylemlerde Çanakkale Belediye Başkanı’nın konuşmasının ardından yürüyüşe başlandı.

Göstericiler öğle saatlerinde şantiye alanına giriş yaptılar. Bölgedeki Yörük halkının da katıldığı eylemlerde Tarım Orman-İş Sendikası temsilcisi Kamil Aru, beraberindeki heyetle şantiyeye girdi ve şantiyenin kapılarını kilitledi.

Kamil Aru “Bu alanda usulsüz olarak ormanlık alan tahrip edildi. 200 bin ağaç katledildi. Dolayısıyla biz bugün bu sahayı kilitliyoruz. Böyle bir hakkımız var. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz. Ayrıca usûlsüz bir şekilde doğayı katleden şirket hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği suç zaptı düzenleyip cumhuriyet savcılığına vereceğiz. Bu bir resmî görevdir. Kurum çalışanıyız. Böyle bir hakkımız var. Bu hakkımızı da kullanıyoruz. Kamuoyuna duyuruyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kazdağlarında yapılan gösterilerin Burdur Salda Gölü ve Van Gölü için de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Bir yorum bırakın