Dışişleri Bakanlığından Jammu Keşmir Hakkında Açıklama

0

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Jammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan Anayasa’nın 370. maddesini iptal edip bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Jammu Keşmir’i iki birlik toprağına ayıran Jammu ve Keşmir’in Yeniden Yapılandırılması Teklifi, federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha’da 61 ret oyuna karşı, 125 evet oyuyla kabul edilmişti. Bununla birlikte Jammu Keşmir’in eski başbakanlarından Omar Abdullah ve Mehbuba Mufti ile Jammu ve Keşmir halkının liderlerinden Sajjad Lone ve Imran Ansari’nin internet erişimi kesilerek bu önderler tutuklanmıştı.

Keşmir’de Yaşananlar ve Son Durum

Keşmir, Hindistan ve Pakistan arasında sürekli çatışmalara sahne olan bir alan. Verimli toprakları ve kaynakları nedeniyle bu bölge iki devlet arasındaki çekişmelerin odak noktası.

İngiltere 1947’de Hindistan’dan çekilirken prenslikle yönetilen Keşmir’i, Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır aldı ancak Prens, Hindistan ile birleşmeye kararı aldı. Bu karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999 yıllarında savaş patlak verdi.

Günümüzde Keşmir’in %45’i Hindistan, %35’i Pakistan, %20’si ise Çin hâkimiyetinde. Hindistan, hâkimiyeti altında bulunan bölgeleri Jammu Keşmir” olarak adlandırdı. Bu bölge, Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet olarak bilinmekte. Pakistan hâkimiyeti altındaki bölgelere “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Erdoğan’ın İmran Han’la Görüşmesi ve Dışişlerinden Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Keşmir konusunda yaşanan son gelişmelerle ilgili telefonda görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanlığından da bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı, “Hindistan Anayasası’ndaki Jammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370. maddenin iptali ile bölgedeki mevcut gerilim artabilir.” şeklinde bir uyarı yaptı.

Açıklamada “Türkiye’nin, sorunun diyalogla ve ilgili Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde, tüm Jammu Keşmir halkı ile Pakistan ve Hindistan’ın meşru çıkarları gözetilerek çözüme kavuşturulması” dileklerine yer verildi.

Bakanlık “Ülkemiz tarafların rıza göstermesi hâlinde bölgede gerginliğin azaltılması için katkı sağlamaya hazırdır.” şeklinde ifadeler de kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bir yorum bırakın