Soylu’dan Denizli Depremi Açıklaması

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Denizli’de meydana gelen deprem sonrasında olay yerinde incelemelerde bulundu.

Deprem bölgesine gelir gelmez hasarlı binalarda incelemelerde bulunduğunu belirten Soylu, “Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: Geçmiş olsun, Allah beterinden korusun. 6 şiddetinde deprem ölçek olarak önemli bir deprem ve ifade etmek isterim ki hem can kaybının olmaması hem de hasarın bu ölçekli bir depremde çok fazla olmamasını belki de şükretmemiz gereken sonuç olarak değerlendiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Soylu, Bozkurt Kaymakamlığı önünde kurulan kriz merkezinde Denizli Valisi Hasan Karahan’dan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Soylu, “6 şiddetindeki depremin Isparta, Manisa ve Burdur’da da hissedildiğini, can kaybı olmamasının sevindirici!” şeklinde mutluluk ifadelerini aktardı. Ayrıca “59’u ağır, 390’ın üzerinde evde hasar var. 78 kişi taburcu oldu, 3 vatandaşımızın tedavileri sürüyor.” bilgilerini de paylaştı.

4 ay önce Denizli’nin Acıpayam ilçesinde meydana gelen daha küçük ölçekli depremde hasarın çok daha fazla olduğunu ifade eden Bakan, “Devletimiz çok hızlı bir şekilde tüm kurumlarıyla bölgeye ulaştı. Bölgeye çadırlar gönderildi, AFAD yine birçok bölgeden ekiplerini buraya sevk etti. Çadırlar, koordinasyon araçları anında buraya geldi. Şu anda yaklaşık talep edilen 400’e yakın çadırın yüzde 80’i kuruldu ve hala kurulmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımızla biraz önce konuştum. Aynı zamanda genel müdürümüz de burada. Onlar hasar tespitlerine başladı. 330’u aşkın yapıdaki hasar tespitlerini değerlendirdiler. 52’sinde de ağır hasar buldular. Çardak’ta da yaklaşık 60 evde veya yapıda tespitte bulundular. Orada da 7 ağır hasarlı yapı buldular. Yarın 50’nin üzerinde ekip, tüm evlerdeki hasar durumunu tespit edecek.” bilgilerini de halkla paylaştı.

Depremin ardından halkın tedbirli olması gerektiğini söyleyen Soylu, Havalimanı’ndaki hasara da değinerek “Kulede hafif bir çatlak var, güçlü bir hasar değil. Onunla ilgili de gerekli tedbirler alınıyor, büyük bir problem yok.” ifadelerini sözlerine ekledi.

 

Bir yorum bırakın