Kırgızistan Eski Cumhurbaşkanı’nın Tutuklanması Gerginliği Artırıyor

0

Kırgızistan’da Almazbek Atambayev’in tutuklanmasının ardından ülkedeki gerilim giderek tırmanıyor…

Eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in tutuklanması nedeniyle Kırgızistan’da kargaşa ortamı baş gösterdi. 7 Ağustos Çarşamba günü Atambayev’i tutuklama girişimleri yapılmış ancak bu girişimler başarısız olmuştur. Bu operasyon sırasında bir polis, yaşamını yitirmiş, birçok polis de yaralanmıştı.

Bu girişimin ardından Kırgızistan basınında yer alan haberlere göre Atambayev ikinci bir baskınla tutuklandı.

Kadim bir Türk ve Orta Asya halkı olan Kırgızlar söz konusu girişimlerle iki cumhurbaşkanı arasında kalmış bulunuyor. Atambayev ve Sooronbay Ceenbekov -yeni cumhurbaşkanı- arasında yaşanan sürtüşmeler ülkede siyasi krizlere neden oluyor.

İki devlet adamı arasındaki iktidar mücadelesi eski Türklerdeki ikili anlayış sonucunda yaşanan taht kavgalarını da hatırlatıyor.

Atambayev, Kırgız yargısı tarafından Haziran 2017’de yolsuzlukla suçlandı ve Kırgız Meclisi Atambayev’in dokunulmazlığını kaldırdı. 2011-2017 arasında devlet yöneticiliği yapan Atambayev, polis çağrılarını görmezden gelerek siyasi krizi iyice alevlendirmişti. Ancak yapılan operasyon sonucunda Atambayev, derdest edildi.

Tutuklamalar öncesinde polis çağrılarına kulak tıkayan Atambayev, verdiği demeçlerde “Kırgızistan halkı asla diz çökmeyecek!” açıklamalarında bulunmuştu.

Ceenbekov ise Atambayev’in gözaltına alınmasında ısrar ederek “Kırgızistan hukuk devletidir. Devletin görevi, tüm vatandaşların yasalara uymasını sağlamaktır. Atambayev Kırgız Cumhuriyeti Anayasası’nı ve yasalarını kaba bir şekilde ihlal etti!” şeklinde konuşmuş ve parlamentoda acil durum toplantısı için çağrıda bulunmuştu

Bir yorum bırakın