Türkiye Yanıyor.. Göcek, Bodrum, Gelibolu

0

Yangın… Çanakkale Kara Savaşları’nın yaşandığı, şehitliklerin ve anıtların bulunduğu Tarihi Gelibolu Yarımadası yanıyor.

Yaz ayları Göcek bodrum Datça son olarakta Gelibolu yanıyor, şüpheler yangınların kasıtlı olarak insanlar tarafından çıkarılması ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor.

Gelibolu yanıyor… Yangın Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Behramlı köyü yakınlarında Saat 22.30 civanında başladı,  kuvvetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü ve kontrol altına alınamıyor…

Yangını fark edenlerin uyarısı üzerine çok sayıda araç, arazöz ,dozer gibi makinaların yanı sıra yakınlardaki illerden gelen takviye itfaiye, AFAD ekipleri ve 10 helikopter ile yangına havadan müdahalede başladı. Ayrıca yörede yaşayan vatandaşlarda yangın söndürme çalışmalarına yardım ediyor.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Yerler kuru yaz ayı malum. İki yerleşim birimi var. Oraya yaklaşmasın diye arkadaşlarımız müdahale ediyor. Gece olduğu için çok bir şey yapılamıyor, gündüz ancak helikopterler devreye girecek” dedi.

Belediye Başkanı Gökhan yaptığı açıklamada yangının 200 hektar alanda etkili olduğunu şu an için yerleşim alanlarının kontrol altında olduğunu belirterek rüzgârın olmasının yangını olumsuz etkilediğini, ancak yangının şehitlik anıtını ve şehitlikleri tehdit etmediğini söyledi.

 

 

 

Bir yorum bırakın