Esnaf Kredi Borçlarında Erteleme Talep Edebilecek

0

Corona virüs salgını yüzünden işleri bozulan esnaf için düşük faizli kredi verilecek ayrıca mevcut kredi borçları, taksitleri veya faiz ödemelerine erteleme geldi.

COVID-19 (corona virüs) yüzünden işleri durma noktasına gelen , satışları düşen ve mali olarak oldukça zor duruma düşen küçük esnafa devletten ödemede zorluk çektikleri banka borçları ve çalıştırdıkları işçilere yaptıkları maaş ve diğer giderleri  desteklemek için borçlarını erteleme ve düşük faizle kredi çekebilmeleri için bu gün Resmi Gazete de karar yayımlandı.

Bu karara göre satışları azalan ve ödemelerinde zorluk yaşayan esnaf ve sanatkarlar için Türkiye Halk Bankası düşük faizli kredi kullandıracak ve mevcut kredi borçlarının ödemelerini erteleyecek.

Resmi Gazete ’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe giren karara göre kredi ödemelerinde zorlanan esnaf, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle ya da doğrudan Türkiye Halk Bankasından 31 Mart 2020 tarihi ve öncesinde kullandıkları düşük faizli kredileri için 1 Nisan-30 Haziran döneminde vadesi dolacak borçları- faizleri, vadesinden itibaren 3 ay süresince ertelenecek.

Bankaya olan borcunu ertelemek isteyen esnaf bu haktan yararlanmak için, yanında çalıştırdığı çalışanlarını işten çıkarmayacağına dair taahhütname verecek ve erteleme boyunca işçi sayısında azalma olmayacak, eğer çalışan sayısında azalma olursa borç ertelemesi iptal edilecek.

Bunun yanı sıra borçları ertelenen esnafa talebi halinde banka tarafından erteleme süresince düşük faizli kredi verilebilecek ve bu kapsamdaki esnafa kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Söz konusu düzenlemeyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı için esnaf ve sanatkarların kredi bpçlarına ertalama-3

 

 

 

Bir yorum bırakın