Corona Virüs ve Psikoloji-Kaygı İle Baş Edebilmek

0

Yaşadığımız Corona Virüs salgını sadece fiziksel sağlığımızı değil aynı zamanda ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü WHO tarafından pandemik hastalık olarak ilan edilen Corona virüs kontrol altına alındıktan sonra dahi insanlar, toplumlar üzerindeki etkisinin çok uzun süre devam ettireceği, bu salgından sonra sosyal ilişkilerde, aile ilişkilerinde hatta uluslararası ilişkilerde de farklılıklar olacağı beklenmelidir.

Dünyada yaşanan bu salgının ardından pek çok kişi üzerinde travma sonrası stres belirtilerinin gözlenebileceği olasılığı göz ardı edilmemelidir.

Çin’de başladığında, kendi güvenlik sınırlarımız içinde bir seyirci olarak uzaktan seyrettiğimiz bu pandeminin birdenbire bizim içinde bir gerçekliğe dönüştüğünü gördük.

Uzun bir süre maruz kaldığımız haberler, görüntüler ve ardından kesintisiz bir şekilde kendimizin ve sevdiklerimizin varlığını tehdit altında olduğu gerçeği ile karşılaşmak,  buna bağlı olarak yaşantımızın, sosyal ilişkilerimizin yeni baştan düzenlenmesi belki de gelirde azalmanın gerçekleşmesi bu yaşananların yarattığı stresin ciddiye alınması çok önemlidir.

Normal yaşantımızın aniden, beklenmedik ve kontrolümüzün oldukça sınırlı olduğu bir şekilde değişmesi daha öncesinde taşıdığımız dünyaya ve kendimize ilişkin temel inançlarımızı sarsabilir.

Temel inançlarımız genellikle; “dünya adil ve güvenli bir yerdir”, “kötü olaylar benim/yakınlarımın başına gelmez”, “yaşamımın kontrolü benim elimde” olarak şekillenmiştir.

Bu salgının yaratabileceği stres nedeniyle dünyaya ve kendimize ilişkin temel inançlarımız sarsabilir; “güvende değilim”, “bir daha asla güvende olmayacağım”, bu dünya acımasız bir yer ve bu dünyada neler olacağını önceden kestirmek ve kontrol etmek imkânsız”, “tehlikelerden korunmam mümkün değil”, “benzer şeyler yeniden yaşanabilir ve bunlar üzerinde hiçbir kontrolüm yok”…

Ortaya çıkan bu belirsizlik, tehdit ve alışılmadık bir yaşam sürdürme zorunluluğu karşısında endişe ve korku yaşanması beklenen bir tepkidir.

Yaşanan bu zorlu dönemde neler yapılabilir?

Bu salgında öncelikle, bilim insanlarının, uzmanların önerilerine, alınan tedbirlere, tavsiyelere uymak herkesin yapabileceği, kontrolünde olan şeylerdir. Fiziksel teması kesmek, hijyene dikkat etmek, mümkün olduğu kadar az kalabalık ortamlarda bulunmak, evde kalınması gerekiyorsa evde kalmak… gibi. Tüm önlemleri alarak ve önerildiği gibi korunarak bu salgının kendinize, ailenize, sevdiklerinize, diğer insanlara bulaşmaması, yayılmaması için bir birey olarak sorumluluklarının yerine getirilmiş olması  önemlidir.

Öncelikle, günlük rutininizi devam ettirebiliyorsanız aynen devam ettirilmesi önerilmektedir. (uyku, yemek, çalışma saatleri gibi) Günlük yaşam rutininiz zorunlu olarak değiştiyse yeni şartlarınıza uyacak rutinler oluşturun. Gününüzü evde yaşadığınız aile bireyleri ile yeniden planlayın. Gününü planlamak kontrolünüzün dışında değişen hayatınızın yarattığı belirsizlik ve çaresizliği engeller, güne öngörülebilirlik kazandırır, güven ve istikrarı sağlar. Fiziksel aktiviteler, kişisel bakım, yemek yapma ve düzenli yemek saatleri, çocuğunuzla veya ailenizin diğer fertleri ile yapacağınız aktiviteler, okuma saatleri, müzik dinlemek gibi yeni oluşturulacak günlük rutinler yeni bir düzene katkı sağlar.

Fiziksel olarak görüşemediğiniz sevdikleriniz, arkadaş ve çevrenizle telefon, görüntülü arama veya çeşitli sosyal medya ile sohbet edin, görüşün ancak sohbetlerinizde sürekli salgın ve virüs hakkında konuşmayın.  Çevrenizle sosyal teması kesmeyin.

Kaygı verici düşüncelerinizin olması normal ve beklenen bir etkidir ancak bu düşünceler sizi çok meşgul ediyorsa, zihninizi başka şeylerle oyalayın, bir türlü okumaya fırsat bulamadığınız kitabı okuyun, izleyemediğiniz filmi izleyin, evde yapmaya fırsat bulamadığınız değişiklikleri yapın. Kaygı verici düşünceler için bir zaman ve 15-20 dakikalık süre belirleyin ve kendinizi o zamana alıştırın. “Bu şeyleri şu saate düşüneceğim şimdi değil” diye engelleyin.

Sürekli Corona virüs ile ilgili haberleri izlemeyin bunu yapmak sizi daha çok kaygılandırır, olumsuz etkiler. Güvendiğiniz kaynaklardan belirli saatlerde günde iki kez bilgi almak yeterlidir.

Son olarak, tüm dünyada bu pandeminin sona ermesi için yüzlerce bilim insanın çaba gösterdiğini ve bu günlerin sona ereceğini unutmayın.

 

 

 

 

 

Resim thedarknut tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın