Kapadokya “Güzel Atlar Ülkesi” 2

0

-2-

Kapadokya’da görülecek yerlerle ilgili yazı dizisine kaldığımız yerden devam edelim ve Göreme’den başlayalım.

Ürgüp,göreme manzara,kapadokya
peribacaları

4-Göreme

Kapadokya’da görülmesi gereken ve en çok bilinen yerlerden biride Göreme’dir. Göreme’de Nevşehir’e bağlı tabi ki gelirinin büyük bir bölümünü turizmden kazanan bir belde.

Göreme’nin tarihte bilinen ilk ismi  “ Korama” olarak karşımıza çıkmaktadır, bunun yanı sıra “Matiana, Maccan ve Avcılar” olarak ta adlandırılmıştır.

Göreme Kapadokya bölgesinde en güzel peri bacalarının, kilise ve manastırlarının görülebileceği bir bölgedir.

Bölgede balonların uçuş yeri Göreme’ dir. Balonlar oradan kalkar.

kapadokya,balon turu, göreme
balonların kalkışı

Göreme’ ye gittiğinizde gezip görmenizi önereceğimiz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Öncelikle balon turu yapmayı da planlarınız arasına aldıysanız, balon kalkış yeri Göreme’dir ve oldukça yoğun olduğundan önerimiz önce bunun rezervasyonunu yaptırmanız
  • Göreme merkezde yer alan Aydın Kırağı ancak Âşıklar Tepesi ve Sunset Point diye söylenirse kafanız karışmasın aynı yerden bahsediliyor demektir bu. Aşıklar tepesine araçla veya zorlu bir yürüyüşü göze alabilirseniz iki şekilde de çıkabilirsiniz. Günün her saatinde güzel bir manzara sizi karşılayacak ancak en güzeli sabah erken saatlerinde balonların uçuşunun olduğu anlara denk getirmeniz olur.
  • Bağlıdere (Aşıklar Vadisi), peri bacaları, üzüm bağları ve meyve ağaçlarının süslediği bu güzel vadi kesinlikle görülmeye değer.
  • Göreme Tarihi Milli Parkı (Göreme Açık Hava Müzesi), gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken ve UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınan bu büyülü bölgeyi görmeden tamamlamayın. Kapadokya bölgesinin neredeyse tamamında olduğu gibi yine baskılardan kaçan ilk Hristiyanlar tarafından inşa edilmiş pek çok kilise, manastır, şapel ve yaşam alanlarını Kapadokya’ nın o eşsiz atmosferinde yüzyıllar öncesini yaşayacaksınız. Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi ve daha birçoğu görülmeye değer güzellikte sizi bekliyor.
  • Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası, Kapadokya’ ya tepeden bakabileceğiniz, vadilerin tepesinden kuş bakışı seyredebileceğiniz bir nokta. Tepede yer alan nazar boncuklarıyla donatılmış ağaçlar eşsiz vadi manzarasıyla kesinlikle bir fotoğraf çektirmeden dönemeyeceğiniz bir yer.

dilek ağacı,nazar boncuklu ağaç göreme,kapadokya

  • Zemi Vadisi ise hem tarih hem doğal güzelliği ile öne çıkıyor, bu bölgede bitki örtüsü en çeşitli olan yerlerin başında geliyor. Bu vadi Göreme’ye yaklaşık 5.5 km Uçhisar beldesine ise yaklaşık 2.7 km mesafede, Vadide Saklı Kilise, El Nazar Kilisesi, Sarnıç Kilisesi, ve Görkündere Kilisesi olmak üzere toplam 4 adet kiliseyi de ziyaret edebilirsiniz.
  • Güllüdere Vadisi, Göreme-Çavuşin arasında, Çavuşin’e 2 km uzaklıktaki bu vadi en çok tercih edilen yürüyüş rotalarından biri. Yürüyüş esnasında üzüm bağları ve meyve ağaçlarını geçerken Yovakim – Anna Kilisesi, Direkli (Sütunlu) Kilise, Haçlı Kilise (Aziz Agathangelus Kilisesi), Üç Haçlı Kilise ile Ayvalı Kiliseyi gözden kaçırmamaya çalışmalısınız.
  • Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biride Avustralyalı heykeltıraş Andrew Rogers’ın Hayatın Ritmi Projesi kapsamında (bu proje kapsamında 13 farklı ülkede heykeller yaptı) Göreme sınırları içerisinde Karadağ yamaçlarına yapmış olduğu, At, Kibele, Seten Taşı (Döven Taşı), Melek Yüzlü Kuş, Hayat Ağacı, Çift Gövdeli Tek Başlı Aslan, Taş Devri ve İlk Tapınak olarak adlandırdığı 8 heykeli. Yüksekliği 10 metreyi bulan ve yaklaşık 11 ton taş ile yapılan bu heykeller Google Earth’ten görülebiliyor.

 

kapadokya, Andrew Rogers, heykeltraş,at heykeli, hayatın ritmi,
Andrew Rogers’ın At heykeli
kapadokya,göreme,balon turu,gezi,
Göreme

 

 

 

 

 

 

 

 

5-Ürgüp

Kapadokya bölgesinde gece hayatının merkezi olan bu ilçe tarihte bu bölgede olduğu gibi pek çok devlete ev sahipliği yapmış bu nedenle her dönemde farklı adlarla anılmış. Tarih içinde Osiana, Hagios, Prokopios, Başhisar, Burgut Kalesi ve Ürgüp olarak adlandırılmış. Bu kadar çok medeniyete ev sahipliği yaptığından doğal olarak her döneme ait yapılarıyla oldukça ilgi çekici ve hayranlık uyandırıcı bir yer.

Her ne kadar Kapadokya bölgesine gittiğinizde tüm önerdiğimiz yerler birbirine çok yakın ve iç içe olsa da gezinizi biraz daha kolaylaştırmak için şimdi de Ürgüp’e gittiğinizde yakınlarında görebileceğiniz yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

-Temenni Tepesi, Ürgüp’ün merkezinde yer alan bu tepede Kılıçarslan Gazi ve Alaeddin Keykubad adına yaptırılan iki türbe ile anıt mezarları, antik çağlarda kayalara oyularak yapılmış taka mezarlar, Aziz Yeorgios Kilisesi, Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi (yapım;1855) yer almakta. Temenni tepesi ismi ise bu türbelere insanların gelip dilek dilemesi nedeniyle yerleşmiş.

-Üç güzeller, görülmesi gereken yan yana yer almış üç peri bacası, Ürgüp’e geldiğinizde 5 dakikalık uzaklıkta görebileceğiniz en güzel oluşumlardan biri.

-Mazı Yeraltı Şehri, Ürgüp’ten 18 km mesafede antik çağlarda ismi Mataza olan Mazı köyünde yer almakta içinde ahırlar ve bir kilise kalıntısı mevcut.  1995 yılında tesadüfen keşfedilen bu yeraltı şehri hala tam olarak keşfedilememiştir ancak bulgular Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri kadar büyük olabileceğine işaret etmektedir.

-Mustafapaşa Köyü (Sinasos), Kapadokya bölgesine geldiğinizde hele ki Ürgüp’e kadar gelmişken atlamamanız gereken yerlerden biride 6 km uzaklıkta yer alan eski bir Rum köyü olan Mustafapaşa Köyü, tarihi dokusunu hala muhafaza ediyor.  Bu köyde kiliselerden, camilere tarihi Rum konaklarından Türkiye’nin ilk el yapımı bebek müzesine kadar görebileceğiniz pek çok eser mevcut.

Mustafapaşa Köyünde görebileceğiniz yerlerden bazıları şunlar.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, bir adı da bebek müzesi olan ve tarihi bir Rum konağında yer alan bu müze Kapadokya tarihinin işlendiği oyuncak bebeklerle sizi bir başka dünyaya götürecek. Bebek Müzesini gezdikten sonra görebileceğiniz diğer yerler ise Aziz Nikolaos Manastırı , Aziz George, Aziz Stefanos, Aziz Vasilios, Aziz Konstantin- Helena Kilisesi ile Aziz Basil Şapeli, bir tv dizisiyle meşhur olan Rumlardan kalan Asmalı Konak (Old Greek House), Maraşoğlu Köprüsü, Mehmet Şakirpaşa Medresesi (Kervansaray),  Cami-i Kebir, Sipahi ve Şeyh Ali Camileri….

Birde Saklı Vadi (Baltanın Yeri) yeri var, Mustafapaşa köyü sınırları içinde yer alan Gibos Vadisinin bir bölümünü piknik ve konser alanı olarak düzenleyen Mehmet Balta ve Türk Halk Müziği sanatçısı Bedia Akartürk’ ün koymuş olduğu Saklı Vadi ismiyle bilinen bu yere de tabi ki uğrayın. Vadiye ilk girişte yer alan bazilika stilindeki Aziz Grigorios Kilisesi’ni de gözden kaçırmayın.

Yine Mustafapaşa Köyünde yer alan ve Bey Deresi Vadisi, küçük Ihlara diye de anılan Gomeda Vadisi görülmeden, gezilmeden olmaz. Adını bir korku filmine de vermiş olan bu vadi macera severler içinde mağaraları ve tünelleri ile oldukça cazip bir yer.  Bu vadiye ilk girişte Gomeda harabeleri karşılayacak sizi içerilere doğru girdiğinizde ise Bey deresi (Şeytan deresi) ve meşhur güvercinlikler, kiliseler, manastırlar ile müthiş güzellikte bir doğa ile baş başa kalacaksınız. Vadide yer alan İsa ile 12 havarisi ve azizlerle melekleri tasvir eden freskleri görülen Alakara kilisesi, Aziz Basil Kilisesi. Vadinin bir bölümü Üzengi vadisi diye biliniyor. Vadinin bu bölümü ise sindirim sistemine, safra kesesine, karaciğer ve böbrek hastalıklarına şifa verdiği söylenen ve Üzengi İçmecesi denilen kaynak suları ile oldukça meşhur bir yer.

Bir yorum bırakın