Koronavirüs Neden Farklı Etki Gösteriyor?

0

Koronavirüs salgının görüldüğü bütün ülkelerde bu hastalığın ciddi sonuç ortaya çıkarması yaş ve başka sağlık problemlerinin olup olmadığı ile yakın ilişkili olarak görülmekte. Bazı durumlarda bu hastalığa maruz kalan çoğu genç ve sağlıklı bireyler ciddi bir sorunla karşılaşmadan iyileştiği halde nadir de olsa bir kısım genç ve bir sağlık sorunu olmadığı bilinen kişilerde ciddi sonuçlara neden olabilmekte.

Koronavirüsün neden bazı genç ve sağlıklı olduğu düşünülen insanların bir kısmında daha kötü sonuçlar meydana getirirken aynı koşullara sahip olduğu düşünülen diğer insanlar üzerinde aynı etkiyi göstermiyor?

Yurtdışındaki bilim insanlarının bu konu üzerine yaptıkları çalışmalar sonucu iki farklı görüş öne çıkmakta.

Bilim insanlarına göre bunun olası iki nedeninden biri sahip olunan genler, diğeri ise “viral yükle” ilgili olabileceği.

Bazı araştırmacılar, Koronavirüse yakalanmış kişilerin bu hastalığı daha kolay veya daha zor atlatmalarında ki farklılığın nedeninin sahip olunan genetik yapıyla ilgili olduğunu, bazı kişilerin genetik yapısının vücuda yayılan koronavirüse karşı daha savunmasız olabileceğini söylemekte.

Bir diğer gurup araştırmacı ise bu hastalığı nasıl atlatılacağının kişinin maruz kaldığı, enfekte olduğu virüs miktarı ile orantılı olabileceğini öne sürmekte. Ne kadar fazla virüsle enfekte olunursa o adar kötü sonuçlar olabilir demekte.

Bilim insanları koronavirüsün insan vücudundaki davranışının nedenlerini anlamak ve bu virüsle mücadele edebilmek için bu soruların cevabını netleştirmeye çalışıyor.

Bir yorum bırakın