Son Dakika: Ekonomiye Koronavirüs ayarı

0

Koronavirüsün iş hayatına, sosyal dokuya ve ekonomiye olası negatif etkilerini en aza indirmek için yeni çareler aranıyor.

En son olarak içinde bulunduğumuz süreci atlatabilmek için ilk etapta 3 ay boyunca işten çıkarmalar yasaklanacak Cumhurbaşkanı isterse bu süreyi 6 aya kadar uzatabilecek.

Ekonomik istikrar için 3 ay boyunca işten çıkarılmayı yasaklamayı öngören yasa teklifi, tarafların bu konu hakkındaki düşünce ve katkılarını almak için çalışma hayatı ile ilgili kurum, kuruluş ve örgütlere bildirildi.

Bu yasaklama ile ilgili yasa teklifi taslağında yer alan bazı maddeler şu şekilde yer alıyor.

  • İşten çıkarmalar 3 ay süreyle yasaklanıyor, işverenlerin fesih yasağı ise Cumhurbaşkanı kararıyla altı aya kadar uzatılabilecek.
  • Bunun yerine işveren isterse işçileri ücretsiz izne çıkartabilecek
  • Ücretsiz işten çıkartılan işçiye devlet işsizlik fonundan günlük 39.24 TL ödeme yapacak, bu ödeme 15 Mart tarihinden sonra işten çıkartılmış olup ta işsizlik maaşı alamayanlara da verilecek.

Yasa teklifinde bulunan diğer maddeler ise şu şekilde yer almakta,

  • Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir durumuna bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak.
  • Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak

Bir yorum bırakın