DSÖ Genel Direktörünün, COVID-19 Açıklaması:Aşı için Çalışıyoruz

0

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü bugün Koronavirüsle ilgili olarak açıklama yaptı

Dünya sağlık örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, yaptığı açıklamada 100. Gününü dolduran Koronavirüs salgını sürece örgütün yapmış olduğu çalışmaları anlattı.

Ghebreyesus açıklamasında İlk olarak, ülkeleri hazırlık yapma ve yanıt verme kapasitelerini geliştirme konusunda desteklemek için çalıştıklarını buna yönelik olarak Stratejik Hazırlık ve Müdahale Planı yayınladıklarını, 229.000’den fazla kişi ve kuruluştan 140 milyon ABD doları sağlandığını bildirdi.

Ayrıca, doğru bilgi sağlamak ve infüzyonla mücadele etmek için çok sayıda ortakla birlikte çalışıldığını, dünyanın önde gelen epidemiyologları, klinisyenleri, sosyal-bilim adamları, istatistikçileri, virologları, risk iletişimcileri ve diğer birçok kurumdaki uzmanlar ile çalışıldığını

Sağlık çalışanları için gerekli tıbbi ekipmanların temini için çok uğraşıldığını. Şimdiye kadar, 133 ülkeye 2 milyondan fazla kişisel koruyucu ekipman gönderildiğini ve önümüzdeki haftalarda 2 milyon ürün daha göndermeye hazırlandıklarını ve sağlık çalışanlarını eğitmek ve seferber etmek için çalışıyoruz dedi.

Dünya sağlık örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus  COVİD-19 salgını ile yapılan mücadelede hangi aşamada olunduğunu şu şekilde ifade etti.

“Şubat ayında, araştırma önceliklerini belirlemek ve hızlandırmak için dünyanın önde gelen 400’den fazla araştırmacısını bir araya getirdik.

90’dan fazla ülke, mümkün olan en kısa sürede etkili terapötikler bulmak için birlikte çalışarak dayanışma denemesini başlattık.

Virüsün bulaşma, epidemiyoloji ve klinik özelliklerini daha iyi anlamak için 40’tan fazla ülkede koordineli bir şekilde kullanılan araştırma protokolleri geliştirdik.

Geliştirmeyi ve tanılamaya erişimi hızlandırmak için FIND ile birlikte çalışıyoruz.

Bugün, dünyanın dört bir yanından 130 bilim adamı, fon sağlayıcı ve üretici, COVID-19’a karşı bir aşı geliştirilmesini hızlandırmak için DSÖ ile birlikte çalışma taahhüdünde bulundu.

Tabii ki DSÖ yalnız değil. BM yalnız değil. Her gün hükümet, akademi, özel sektör, sivil toplum ve daha pek çok alanda binlerce ortakla çalışıyoruz.”

Bir yorum bırakın