İtalya’da Bir Başka Tehlike; Mafya Güç Kazanabilir

0

Mafya İtalya’da Yoksul Ailelere Yiyecek Dağıtmaya Başladı

Korona virüsün yarattığı ekonomik krizin İtalya’da ciddi toplumsal sorunlar yaratabileceği ortaya çıktı. Yaklaşık 1 aydan beri çalışamayan dar gelirli ailelerin zor durumundan mafyanın faydalanarak taraftar toplamaya çalıştığı açıklandı.

Koronavirüsün yarattığı krizden ekonomik olarak etkilenen yoksul ailelere İtalya mafyasının temel ihtiyaç malzemeleri ve yiyecek dağıttığı tespit edildi.

İtalya’da mafya ile mücadele eden yetkililerin tespitine göre özellikle İtalya’nın en yoksul bölgesi olan güney kısmında mafya ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlıyor.

Yetkililer bu durumun hükümet tarafından biran önce engellemesini aksi durumda bu suç örgütlerinin insanlar üzerinde güç sahibi olacağını belirtiyorlar.

İtalyan içişleri bakanı mafyanın artan yoksulluktan yararlanarak örgütüne daha çok insanı katabileceğini açıklarken, Napoli bölgesinde mafyanın organize şekilde gıda paketlerini evlere teslim ettiklerini fark eden Napoli polisi ve bölge savcıları tarafından bununla ilgili soruşturma açılması dâhil bir dizi tedbirlere başvuruluyor.

Mafya hayırsever bir kurum değil, suç örgütüdür

Bu konuda otoriter olan kriminoloji uzmanlarına göre İtalyan mafyasının böyle bir yöntem izlemesinin nedeni mafyanın gücünü sadece mali açıdan olmadığını asıl gücünü çalışacakları yerel tabandan, halktan sağladıkları destekten aldıklarının unutulmaması gerektiğini. Mafyanın verdiği bu desteklerin bir hediye olmadığını, iyilik ve vicdani olarak bir şey yapmayacağını, bu örgütlerin insan kaçakçılığı yaparak, insanların ayaklarını kırarak, öldürerek, uyuşturucu satarak bir şekilde geri ödeme bekleyeceklerini ifade ediyorlar.

Mafya ile mücadele eden bir savcı ise mafyayı patronlarının bölgelerindeki insanları yönetebilmek için o insanlarla ilgilenmeleri ve sempatilerini kazanmaları gerektiğini bildiklerini söyledi.

Bu konu ile ilgilenen savcı, ailelere yardım edilmesinin mafyanın uyguladığı çok eski taktiklerden olduğunu ilk başlarda hiçbir karşılık beklemeden hayırsever insanlar olarak kendilerini tanıttıklarını ama daha sonra gerektiğinde yardım ettikleri ailelerden destek ve yardım isteyeceklerini belirterek Meksika mafyasının da yüzlerce insan öldürmesine uyuşturucu ticareti yapmasına rağmen memleketinde yaptığı yardımlar nedeniyle hayırsever olarak tanındığını şimdi aynı yöntemin İtalya’da uygulandığının altını çizdi.

Bir yorum bırakın