Apple ve Google Koronavirüs’e Karşı Yazılım Geliştiriyor

0

Koronavirüse karşı Apple ve Google Hasta Takip Uygulamaları için ortak çalışıyor

Apple ve Google birlikte korona virüs pandemisi ile mücadele için bir yazılım geliştirmek için çalıştıklarını açıkladılar.

En büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple ve Google pandemi ile baş etmede kullanılabilmesi için “sosyal izleme” uygulamaları için bir yazılım üzerinde çalışacaklar.

Bu uygulama virüsün yayılımının daha sağlıklı izlenmesini sağlamak için tasarlanacak. Uygulama hastalarla temas halinde olan insanları uyararak, taramayı ve seçici karantinayı kolaylaştırabilecek.

Avrupa ülkelerinde çalışmalara başlandı…

Yurt dışı basında yer alan haberlere göre hâlihazırda Asya’da birkaç ülke bu tip sistemleri kurmuş ve Fransa’da dâhil olmak üzere birçok Avrupa ülkesi şu anda benzer yazılımların oluşturulması üzerinde çalışmalar başlatmış durumda.

Fransa’ da Ulusal Dijital Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü tarafından StopCovid adı verilen bir proje üzerinde çalışılmakta, bu projelerde kişilerin coğrafi konumunun kalıcı bir şekilde izlenmesi değil, hasta kişi ile temas halinde olup olmadığı Blutooth teknolojisi kullanılarak belirlenmesi üzerinde duruluyor. Uygulamaya sahip kişilerden birisinin COVİD-19 belirtilerine sahip olduğu belirlendiğinde uygulama diğer kişiye bir uyarı mesajı gönderebilecek.

Uygulama nasıl çalışacak?

Uygulama kişiye Covid-19 teşhisi konduğunda Google ve Apple sunucularına bir rapor gönderecek. Google ve Apple bu raporlar doğrultusunda kamu yetkililerine hastayla temas eden kişilerin teknik bilgilerini verecek bu bilgiler kamu yetkililerine ulaştığında hasta ile temas etmiş kişilere uygulama aracılığı ile doktora gitmesi veya kendilerini izole etmesi  için mesaj gönderilecek.

Uygulama Koronavirüs salgını bittiğinde devre dışı olacak

Bu yazılımın altyapısının mayıs ayından itibaren geçici olarak aktif olması gerektiğini belirten Google yaptığı açıklamada koronavirüs salgını sona erdiğinde bu uygulamanın devre dışı bırakılacağını söyledi

Bir yorum bırakın