Karnabahar Pizza- Unsuz Pizza

0

Un kullanmadan karnabahar ile yapılan sağlıklı ve oldukça lezzetli pizza tarifi.

Malzemeler;

Pizza Hamuru İçin
– Bir baş karnabahar
– ¼ bardak parmesan peyniri yoksa sepet peyniri veya kaşar peyniri
– ¼ bardak mozerrella yoksa sepet peyniri veya kaşar peyniri
– Bir yumurta
– ¼ çay kaşığı tuz, birer tutam karabiber, pul biber, kimyon
– ½ çay kaşığı fesleğen ve kekik

Pizza Üstü İçin

-İki bardak mozerella peyniri veya kaşar peyniri
-Bir bardak marina sos: iki adet domates rendesi, ½ kuru soğan rendesi, 2 diş ezilmiş sarımsak, bir yemek kaşığı domates salçası, ¼ çay bardağı su, birer tutam karabiber, pul biber, kimyon bir çay bardağı kadar zeytinyağı bir tavada ocakta önce yağ ve soğan az kavrularak daha sonra diğer malzemelerle birlikte pişirilerek hazırlanır).

Pizza Yapımı:

Karnabaharın sadece baş kısımları kalacak şekilde sapından ayıklanır ve blenderden geçirilir (blender yoksa rende de yapılabilir). Parçalanmış karnabahar 5 dakika mikro dalga fırında yoksa normal fırında suyunu bırakacak kadar ısıtılır. Isıtılmış ve hafif sulanmış karnabaharın suyu bir tülbentle iyice sıkılır. Daha sonra bir kapta karnabahar, bir yumurta, sarımsak, ¼ bardak mozzerella ve ¼ parmesan peyniri (kaşar veya sepet peyniri), tuz ve baharatları karıştırarak hamur elde edilir.
Elde edilen hamur yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yuvarlak bir şekilde yayılarak önceden 260 derecede ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirilir.
Pişirilmiş pizza hamuru fırından çıkartılıp üzerine marina sos yayılır, 2 bardak mozerella veya kaşar peyniri (arzu edilirse sucuk veya başka malzemeler de eklenebilir) tekrar fırına konur ve peynir eriyene kadar 5-6 dakika pişirilir.
Pizzanız hazır afiyet olsun.

Bir yorum bırakın