Bahar Alerjisi ile COVİD-19 Belirtileri Arasındaki Farklar

0

Her ne kadar küresel salgın nedeniyle mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya çaba harcasak ta zorunlu ihtiyaçlarımız için zaman zaman buna uyamıyor dışarı çıkmak zorunda kalıyoruz.

Bu salgının sıkıntılarını yaşarken kış aylarını geçirdik yavaş yavaş bahar aylarına girdik havalar ısınmaya başladı ağaçlar ve bitkiler hareketlendi havada polen miktarı arttı, bahar alerjisi (saman nezlesi) olan pek çok kişi polenlerin yaratabileceği alerji yüzünden koronavirüs olduğunu düşünüp endişelenebilir.

Bahar alerjisi ile koronavirüsün birçok belirtisi birbirine benzemekte, hapşırma, kuru kuru öksürme, kaşıntı, gözlerin sulanması, baş ağrısı, nefes darlığı, koku kaybı veya yorgunluk hissi gibi.

bahar alerjisi belirtileri, koronavirüsten farklılıkları
Burun kaşıntısı, gözlerde sulanma, hapşırık bahar alerjisi belirtileri

Bütün bu ortak belirtilere rağmen bu iki durum arasında farkı nasıl anlayabiliriz?

Göz, kulak, ağız, burun, boğazda kaşıntı hissi varsa büyük bir olasılıkla bu bahar alerjisinden kaynaklanmakta. Koronavirüs belirtilerinin arasında kaşıntı hiç bildirilmemiştir.

Ateş, vücutta kırgınlık veya boğaz ağrısı varsa bir virüs etkisi veya koronavirüs olma olasılığı var. Bu durumda bahar alerjisi olma olasılığı yok.

bahar alerjisi,polen seviyesi fazla olduğunda belirtileri artar
Alerjide polen yoğunluğu fazla ise belirtiler artar

Hapşırma, öksürük, kaşıntı gibi yaşanan sıkıntılar,   polen seviyesinin daha fazla olduğu öğle saatlerinden sonraya veya akşam saatlerine denk geliyorsa büyük olasılıkla bahar alerjisi nedeniyledir. Alerji belirtileri polen seviyesine bağlı olarak belirli saatlerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Daha önceki yıllarda bu belirtilerin yaşanmış olması ve polene maruz kaldığında alerji belirtilerinin ortaya çıkacağı ile ilgili bilgi varsa, en önemlisi alerji ilaçları alındığında belirtiler kayboluyorsa büyük bir olasılıkla sıkıntıların nedeni koronavirüs değil bahar alerjisidir.

Daha önce hiç bahar alerjisi yaşanmamışsa veya yaşanmış olsa bile belirtiler bu sefer farklılıklar içeriyor ve daha şiddetliyse mümkün olduğunca kimse ile temas etmemeye çalışıp Alo 184’ den bilgi alınmalı.

Koronavirüste hapşırma tek başına çok nadir olarak görülmüştür, eğer ateş ve kuru öksürükle birlikte hapşırmada varsa koronavirüs ihtimali yüksektir. Bu durumda kimse ile temas etmemeye gayret ederek ilgili sağlık kuruluşlarına başvurulmalı.

Sonuç olarak, belirtilerin bahar alerjisi nedeniyle oluştuğundan emin olunmadığı durumlarda, aileye, çevreye bulaştırma riskini azaltmak için kimse ile temas etmeden mümkün olan en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvuruda bulunmak gerekli.

Bir yorum bırakın