Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtuluruz?

0

Cilt Bakımı- Cilt Lekeleri

Yaş aldıkça cildimizde meydana gelen en büyük değişikliklerden birisi de zamanla yüzümüzde yer alan lekeleridir.  Büyük bir çoğunluğumuz bu lekelerden kurtulmak için pahalı kozmetiklere çok fazla para ödemek zorunda kalırız. Oysaki bu cilt lekelerinden evde yapacağımız ufak tefek dokunuşlarla yok etmemiz mümkün.

Cildimizde zaman içinde oluşan değişikliklerin olası nedenleri cilt tipi, beslenme, güneş olarak görülmektedir. Evde basit malzemelerle yapacağımız müdahalelerle bunlardan kurtulmamız olasıdır.

Bu lekelere müdahale etmeden önce; cilt lekeleri arasında belirgin renk farkları varsa, mesela bir kısmı daha koyu ise, lekenin çevresinde koyu bir halka oluşmuşsa ya da leke büyüyorsa ve tonu kırmızıya dönüyorsa mutlaka öncelikle bir cilt doktoruna veya aile doktorunuza görünmeniz gereklidir.

Bu tür sorunlara bağlı olmayan ve farklı bir görünüm arz etmeyen , yaşa, güneşe veya beslenme gibi etkenlerle zaman içinde oluşan lekelerden kurtulmak için neler yapılabilir?

cilt lekeleri için soğan suyu

Soğan Suyu ve Elma Sirkesi

Soğan suyunun yara izlerini iyileştirdiği ve bir müddet sonra azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Elma sirkesi ise cildi ölü hücrelerinden temizler, parlaklık ve canlılık verir.

Nasıl Uygulanır?

Bir soğanı mikserle iyice ezin daha sonra bir tülbentle suyunu sıkın içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırıp düzenli olarak her gün yüzünüze bir pamuk ile sürün. Bu işlemi bir-iki hafta boyunca tekrarlayabilirsiniz gün geçtikçe lekelerin azaldığını ve sonunda tamamen geçtiğini siz de göreceksiniz.

Peki, bu karışımda önerdiğimiz elma Sirkesinin başka nelere iyi geldiğini biliyor musunuz?

elma sirkesinin faydaları, kilo vermek için elma sirkesi nasıl kullanılmalı

Elma Sirkesini Nerelerde Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi gerek mutfakta gerekse temizlikte kullanıldığını büyüklerimizden hepimiz duymuşuzdur, hemen her derde çare olarak birileri mutlaka bir kullanım şeklini tarif eder. Elma sirkesini bu kadar öne çıkaran içeriğidir. Örnek vermek gerekirse antioksidan etkiye sahip flavonoidler, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, magnezyumun yanı sıra A, B,C ile E vitaminlerini içermektedir.

Elma sirkesinin kullanılabileceği yerlerle ilgili pek çok yazı ve öneri alabilirsiniz. Aşağıda bazı rahatsızlıklarda elma sirkesinin nasıl kullanabileceğini görebilirsiniz.

  • Elma sirkesini su ile seyreltip bal ile karıştırıp içerseniz boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Eğer mide ekşimesi, yanması varsa bir-iki yemek kaşığı sirkeyi su ile seyreltip için,
  • Saçınızda kepek varsa veya saçlarınız dökülüyorsa sirkeli su ile saçlarınızı yıkayın, Suyla sirkeyi karıştırmak için 4 su bardağı dolusu suya ¼ oranında elma sirkesi katıp şampuanlayıp iyice duruladıktan sonra saçlarınıza dipten uçlarına kadar döküp biraz masaj yapın ve yaklaşık 10 dakika bekledikten sona durulayın.
  • Sindirim sistemindeki çoğu sorunlar için (mide krampları, şişkinlik, kabızlık) elma sirkesi çok iyi gelir.
  • Siğil içinde ilaçtır, her akşam sirkeli su ile ıslattığınız pamuğu siğil üzerine yerleştirip iyice sarın ve gece sabaha kadar tutun iki hafta boyunca uygulandığında siğiller yok olacaktır.
  • Ayak mantarı varsa ¼ elma sirkesini ¾ oranında su ile karıştırın 20-30 dakika ayaklarınızı içinde bekletin bu uygulamayı yaklaşık 10-15 gün boyunca yaptığınızda mantarın yok olduğunu göreceksiniz.
  • Eğer ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız yine seyrelterek içtiğiniz bir veya iki yemek kaşığı elma sirkesi ağızda yer alan ve kötü kokuya neden olan bakterileri de öldüreceği için bu sorunda yok olacaktır.
  • Ve çoğumuzun kâbusu fazla kilolar, her sabah kahvaltıda bir bardak ılık su ile bir-iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip içerseniz içinde yer alan asetik asit sindirimi kolaylaştırır ve yağ yakımı ile metabolizmayı uyararak kilo vermeye yardımcı olur.

Bir yorum bırakın