En Çok Aranan IŞID Militanı Yakalandı

0

Amerikalı Gazeteci James Foley’in kafasını kestiği videoyu yayınlayan IŞID militanı İspanya’da yakalandı.

Suriye’de savaşmak için ailesinin Londra’da Maida Vale’deki 1 milyon sterlinlik evini terk etmeden önce L Jinny olarak tanınan rapçi Abdel-Majed Abdel Bary İspanya’da saklandığı dairede yakalandı.

Her ne kadar İspanya yetkili makamlar tarafından henüz teyit edilmemiş olsa de Fransız terör uzmanlarının doğruladığı ve İspanya basınında yer alan haberlere göre asıl adı Abdel-Majed Abdel Bary olan ve IŞID’a katılmadan önce Londra’da yaşayan IŞID militanı, İspanya polisi terörle mücadele ekibi tarafından Almeria şehrinde yanındaki iki kişi ile birlikte tutuklandı.

Barry 2013 yılında 29 yaşındayken İngiltere’den Suriye’ye IŞID terör örgütüne katılmak için ayrılmış ardından 2014 yılında ise kopmuş kafa ile verdiği poz ile tüm dünyada çok büyük tepkilere neden olmuştu.

IŞID terör örgütünde Jihadi John takma adını kullanan Bary’nin, 1998 yılında Kenya ve Tanzanya’da Amerikan elçilikleri ve bir dizi bombalama ile 224 kişinin ölümüne sebep olan ve Osama Bin Ladin ile ilişkili olduğu düşünülen Adel Abdel Bari’nin oğlu olduğu bilinmekte.

Bir yorum bırakın