Uzmanlar Uyarıyor; Çocuklarınızla Daha Çok Oynayın

0

Bilim insanları ekran önünde çok zaman geçiren çocuklar için uyarıda bulunuyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, çocukların sosyal iletişiminin kuvvetli olmasının, ekran önünde geçirilen zamanla ve ebeveynlerin çocuklarına oyun için ayırdığı süre ile bağlantılı olduğunu  ilişkilendirildi.

Araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, Koronavirüs pandemisi nedeniyle evde kapalı kalan çocukların tabletler veya televizyonla çok zaman geçirmelerinin otizm benzeri belirtiler geliştirebileceğini ortaya koydu.

Amerika’da 2000’ den fazla çocuk üzerinde yapılan araştırmada sürekli ekran karşısında olan ve ebeveynlerin oyun için yeterli zaman ayırmadığı çocukların sosyal etkileşimlere daha az ilgi gösterdiğini tespit edildi.

Araştırmada 12 – 18 aylık bebekleri olan ebeveynlere, bebeklerinin ne sıklıkta ekranlara maruz kaldığı, ne kadar süre oyun oynadıkları ve kitap okudukları soruldu ve Otizm ile ilgili testler uygulandı, ekran karşısında kalmanın ve ebeveyn- bebek aktivitelerinin otizm spektrum (ASD) semptomlarıyla bağlantısını incelendi.

Otizm spektrum bozukluğu (ASD) benzeri semptomları olan çocuklar, bu belirtileri olmayan bebeklerin aksine, diğer çocuklarla etkileşime ve sosyal aktivitelere çok fazla ilgi göstermezler

Çıkan sonuçlarda, ekran karşısında geçirilen süre ve ebeveyni ile az zaman geçiren çocuklarda ASD benzeri belirti görülme oranında anlamlı bir fark tespit edildiği belirtildi.

Ortaya çıkan bu bulgular, koronavirüs pandemisi süresince bütün gün evde kalan çocuklar için oldukça kritik bir durum meydana getirmekte.

Uzmanlar, ebeveyn- bebek ilişkisinin yeterli olduğu ailelerde yetişen bebeklerin daha sonraki çocuk gelişimi üzerindeki olumlu sonuçları ve ekran karşısında çok fazla zaman geçiren çocuklardaki gelişimsel gecikmeleri göstermesi ile ilgili çok fazla çalışmalar olduğunu söyleyerek, ASD semptomları riskini en aza indirmek ve bu konuda duyarlılığı artırmak için halk sağlığı kampanyalarının yapılması bu konuda etkili olan çocuk doktorlarının ve diğer uzmanların anne-babaları çocukları ile daha çok vakit geçirmeleri, ekran karşısında geçirilen süreyi sınırlamaları konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladılar.

*Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu (Yaygın Gelişimsel Bozukluklar), erken çocukluk çağlarında belirtilerin gözlendiği, karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır. Otizmin nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

*Bulgular JAMA Pediatri dergisinde yayınlandı

Bir yorum bırakın