Evde Nasıl Daha İyi Hissederim?

0

Daha İyi Hissetmek İçin 8 İpucu

Yapılan araştırmalarla evde kapalı kaldığımız bu günlerde ruh sağlığımızı biraz daha güçlendirecek kolay ancak etkili yollar ortaya konmuştur. Eğer halsiz, yorgun ve mutsuz hissediyorsanız önerilen bu ipuçlarını bir deneyin kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

iyi hissetmek için öneriler
Güzel bir çay iyi hissettirir

 

 

  • Kendinize bir bardak çay demleyin, yanına bir dilim kek ya da sevdiğiniz hafif bir atıştırmalıkla birlikte keyifli bir ortam yaratın. Araştırmalar henüz sebebini net olarak ortaya koyamamış ta olsa çayın zihni sakinleştirdiği, iyi hissettirdiği kanıtlanmış.

 

 

 

daha iyi hissetmek için gülün
Gülümsemek mutlu hissettirir
  • İçinizden gelmese bile gülün, asık suratlı olmak kişiyi daha mutsuz hissettiriyor, sabah kalktığınızda aynada kendinize gülümseyin. Bu farkına var masanız bile güne iyi başlamanızın ilk adımı olabilir. Yapılan araştırmalar yüz ifadesinin duygu üzerine etkili olduğunu ortaya koyuyor, asık suratlı olmak mutsuz, gülümsemek mutlu hissettiriyor. İçinizden gelmese bile atılan kahkahalar gerçek gülmelere yol açıyor. Komik filmler, videolar, tweetlerin iyileştirici etkisini küçümsemeyin bunlar izlemek için kendinize zaman ayırın.

 

 

  • Kapalı kaldığınız ortamda günlük yürütmeniz gereken pek çok rutin işleriniz olsa bile hareketliliğinizi artırın. Ev işlerinizi yaparken, yemek hazırlarken daha fazla adım atmaya çalışın. Telefonla görüşürken odanın içinde dolanın, kendinize kahve hazırlarken dans edin, bir önceki günden daha çok adım atın. Sonunda hazır olduğunuza karar verdiğinizde evinizde yapabileceğiniz sporları planlayıp uygulayın, çok faydalı olduğunu göreceksiniz.
evde iyi hissetmek için öneriler
Spor rahatlatır,daha iyi hissettirir
  • İnsanlar hakkında iyi düşünün ve karşılaştığınız kişilerle-sosyal medyada olsa bile iyi dileklerde bulunun. Yapılan araştırmalar başkalarına iyi temennilerde bulunan kişilerin daha iyi hissettiklerini ortaya koyuyor.

 

yaratıcılığınızı geliştirin, daha iyi hissedeceksiniz
Yaratıcılığınızı geliştirin

 

  • Yaratıcı aktivitelerle uğraşmanın duygusal fayda yarattığı, ruh halini desteklediği tespit edilmiştir. Bu tür faaliyetlerle uğraşmak insanı kendisini üzen sorunlardan uzaklaştırıp daha iyi duygu haline getirir. Resim çizin, boyama yapın, el işi ile uğraşın veya yemek yapın ya da siz kendinize uygun, yaratıcılığınızı geliştirecek bir uğraş bulun.

 

 

 

dua, meditasyon hangisi daha iyi geliyorsa onu yapmak için vakit ayırın
İç dünyanızı keşfedin
  • Size hangisi daha iyi geliyor? meditasyon yapın veya dua edin. Dua, yoga, meditasyon… Bu gibi uğraşlar sosyal ilişkileri artırır aynı zamanda travmatik olaylarda iyileştirici etkiye sahiptir, stres ve depresyonun etkilerini azaltan oksitosini ortaya çıkarır. Kendi iç dünyanıza eğilmek, buna vakit ayırmak sorunlarınıza farklı bir bakış açısı ile yaklaşmanızı sağlayacak bir çözüm bulmanızı kolaylaştıracaktır.

 

 

  • Başkaları için bir şeyler yapmanın insanlara iyi geldiği kendilerini çok daha iyi hissettikleri bir gerçek. Güvendiğiniz ama vakit bulup ta ilgilenemediğiniz, toplum yararına, dezavantajlı kişiler ya da sokak hayvanları için çalışan sosyal kuruluşlar için neler yapabileceğinizi araştırın. Maddi yardım yapamıyorsanız gönüllü olabilirsiniz, evde bir şeyler yapıp gönderebilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız yakın çevrenizde ihtiyacı olan arkadaşlarınızı, akrabalarınızı arayın
, evde çiçekleriniz varsa onlarla uğraşın, seyredin bu sizin stresinizi azaltacaktır.
Evde çiçeklerinizle ilgilenin

 

  • Dışarı çıkıp ormanda, bir göl kıyısında güneşli bir havada dolaşmanın depresyona iyi geldiği bilinen bir gerçek, güneş ışığının insanı daha iyi hissettirdiği de biliniyor. Bunları yapamıyorsanız oturduğunuz binanın bahçesine çıkıp yürüyün ve ya evinizin güneş alan penceresini açıp yanında oturun, evde çiçekleriniz varsa onlarla uğraşın, seyredin bu sizin stresinizi azaltacaktır.

Bir yorum bırakın