Hangi Besinler Metabolizmayı Hızlandırır, Kilo Vermeye Yardımcı Olur?

0

Kilo aldığımızda ya da o kadar çok çaba sarf etmemize rağmen çok fazla kilo vermediğimizde neden olarak ilk akla gelen savunmamız metabolizmamızın az çalıştığı veya çalışmadığını öne sürmektir. Peki, metabolizmayı daha hızlandırmak için neler yapabiliriz? Yediğimiz besinlerle metabolizma hızını artırmamız, buna etki etmemiz mümkün mü?

Bazı yiyecek ve içeceklerin metabolizmayı daha hızlı çalıştırdığı ve kalori yakmaya yardımcı olduğu göz önüne alındığında büyük bir ihtimalle bu mümkündür. Eğer kilo vermek için yeni bir beslenme tarzına geçmeyi düşünüyorsanız bu konuda size destek verecek besinlerle ilgili önerilerimize bir bakın.

kilo vermeye yardımcı besinler
Acı Biber

Acı Biber, Pul Biber; yapılan araştırmalar acı biberin içinde bulunan, bibere acılık kazandıran kapsaisin maddesinin kilo vermede oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Yemeklerde tüketilen bir tutam acı biber metabolizma hızını % 25 oranında artırırken, bir yandan da tokluk hissini artırdığı gözlenmiştir.

Kapsaisin aynı zamanda ağrılı iltihap, romatoid arterit (iltihaplı romatizma), vazomotor rinit (alerjik olmayan, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı…), Alzheimer gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir.

tok tutan gıdalar
             Yumurta tok tutar

Protein Kaynağı Yumurta; Metabolizmayı hızlandıran protein açısından oldukça zengin olan yumurta, kilo vermek için önerilecek besinlerin en önemlilerinden biridir. Vücudun sindirim sistemini çalıştırması için gereken enerjiyi protein karşılar. Bunun yanı sıra yumurta da yer alan B vitamini de tüketilen besinlerdeki kalorilerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Yumurta bir yandan enerji alımını dengelerken bir yandan da daha uzun süre tok kalmayı sağlıyor.

Kilo vermeye yardımcı olan yumurta ayrıca A,D,E ve B vitaminleri, demir ve çinko gibi birçok vitamin ve minerallerle deri, kemik, göz sağlığı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de destek veriyor.

 

kilo vermeye yardımcı besinler
Sabah tüketilirse metabolizmayı hızlandırır

Avokado; Avokado lif yönünden oldukça zengin olduğundan tok tutar. Metabolizmayı desteklemek için gerekli olan kolesterol ve trigliserit düzeylerini dengede tutar, bağışıklık sistemini destekler ve kanseri önleyici antioksidanları içerir. Ayrıca içerdiği B,C,E ve K vitaminleri ve potasyum ile göz, cilt, saç sağlığı içinde oldukça önemlidir. Özellikle sabahları tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır.

 

yeşil çay kilo vermeyi hızlandırır
Yeşil çay

Yeşil çay; Yeşil çay üzerinde yapılan araştırmalar, yağ yakmaya yardımcı olan EGCG ( yağ hücrelerini parçalayan norepinefrin miktarının artmasını sağlar) maddesini içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Yeşil çayın yağ yakımını hızlandırır, metabolizma hızını artırıp, iştah azaltarak kilo kontrolünü sağlar.

Ayrıca,  yeşil çayın bir fincanı bile çok önemli miktarlarda biyoaktif bileşen içerir. Vücutta inflamasyonu (yangı,iltihap) azaltan polifenol, doğal antioksidan olan ve hücre hasarını önleyen, hücrelerin kansere dönüşmesine neden olan serbest radikalleri uzaklaştıran epigallokateşin gallat adlı kateşin türünü içerir.

Yeşil çayın bir başka yararı, ideal oranda kafein içermesidir. Bu gün içinde zindelik ve canlılık verir. Kafein dopamin ve norepinefrin      gibi nöronları destekleyen nörotransmitterlerin miktarını artması için adenozin’i bloke ederek, daha iyi hissetme, hafızanın  güçlenmesi  başta olmak üzere bilişsel fonksiyonların korunmasını destekler ve güçlendirir.

Anksiyete’yi (kaygı) önleyen GABA nörotransmitterinin aktivitesini artıran L-teanin adlı amino asit içerir.  Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları önlemeye destek verir.  Yeşil çayın kronik hastalıklar için engelleyici olduğu, kan şekeri seviyesini dengelediği, insülin direninin azalmasına, kandaki total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürerek kalp damar hastalıkları önlemede yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra yapılan araştırmalarda yeşil çayda bulunan antioksidanların hücre bozulmasının engelleyerek özellikle göğüs, prostat, kolon kanseri olmak üzere tüm kanserlere karşı engelleyici olduğu, kanser tanısı almış kişilerde ise tedavinin etkili olmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir.

 

somon balığı sağlıklı yağlar içerir
Somon balığı sağlıklı yağlar içerir

Somon; Kilo kontrolü için bilinmesi gereken şeylerden biri de vücudumuzun sağlıklı yağlara da gereksinimi olduğudur. Somon balıkları önemli oranda sağlıklı omega-3 yağ asitleri içermektedir. Omega-3 yağ asitleri yağ yakımı için önemli olan leptin hormonunu  (leptin hormonu iştahı kapatan, yağları yakan hormondur ) destekler.

Bunun yanı sıra tiroit bezlerinin ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayan vitaminleri de içermektedir.

Ayrıca yağlı balıklar, vücuttaki kalsiyum emilimini destekleyen D vitamini kaynağıdır. Kan şekerini dengeler, iltihabı azaltır dolayısıyla metabolizmanın düzgün işlemesini sağlar. Somon içerdiği magnezyum, iyot, fosfor, demir, kalsiyum gibi mineraller ve protein ile oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır.

 

Bir yorum bırakın