Muz Kabuğu İle Cilt Bakımı

0

Muz kabuğunun cilt sorunları için bir çözüm yolu olduğunu duymuş muydunuz? Muz kabuğu içerdiği antioksidan ve vitaminler sayesinde iltihaplı sivilceleri ve lekeleri iyileştirir, cildi aydınlatır, yaşlanma belirtilerini azaltır ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Muz kabuğu C ve E vitaminleri ile potasyum, çinko, demir ve manganez deposudur ayrıca içinde akneleri yok eden yağ çözücü özelliği olan lutein ve karotenoid maddeleri bulunur. Muz kabuğu ile yapacağınız kürlerle cildinizde yaşayacağınız değişikliklere şaşıracaksınız.

Kullanacağınız muzların olgun olması daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Muz Kabuğu ile yapabilecekleriniz.

  • Öncelikle tabiat ananın bize sunduğu doğal botoks olan muzlar, yaşlanma izlerini, yüzde beliren kırışıklıkları engellemek için gerekli tüm bileşenlere sahiptir. Yapmanız gereken tek şey oldukça basit; muz kabuğunun iç tarafını yüzünüze sürüp yarım saat beklemek veya gece yatmadan önce sürüp sabaha kadar bekleyip yüzünüzü yıkamak. Ardından yüzünüze kreminizi sürün. Bunu haftada üç kez uygulayın. Bu uygulama aynı zamanda cildinizdeki iltihapları kurutup bakterileri öldürecek ve cildinizi nemlendirecek.
  • Muz kabukları içerdikleri potasyum sayesinde dişlerinizi parlatır. Tüketilen kahve, çay gibi besinlerin dişlerde oluşturduğu sarı lekelerden kurtulmak için yapılacak uygulama; dişlerinizi fırçalayıp duruladıktan sonra iki-üç dakika boyunca muz kabuğu ile dişlerinizi ovup ağzınızı çalkalamaktan ibarettir. Bu işlemi günde bir kez yapmanız yeterli ancak daha hızlı sonuç almak için iki kez de yapılabilir.
  • Sivilcelerden kurtulmak, cildi nemlendirmek için; bal ve zerdeçal ile bir püre haline getirdiğiniz muz kabuğunu karıştırıp yüzünüze sürün veya muz kabuğuna yeteri kadar zerdeçal ve balı emdirip yüzünüze 5 dakika kadar masaj yapın 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Bu uygulamayı gün içinde iki kez yaparsanız etkisini daha çabuk görürsünüz.
  • Eğer siğiliniz varsa muz kabuğu sahip olduğu enzimler sayesinde siğili oluşturan virüsleri de yok ediyor. Yapacağınız tek şey siğilden biraz daha büyük parça muz kabuğunu siğilin üzerine bir bandajla kaymasını engelleyecek şekilde yerleştirip gece sabaha kadar tutup yıkamak bunu siğil yok olana kadar uygulayın. Bu uygulamayı ayağınızda nasır ve kurtulmak istediğiniz et benleri varsa onun içinde kullanabilirsiniz.
  • Gözaltı sorunlarınız varsa,  gözaltlarınızda şişlik oluyor ve torbalanıyorsa, muz kabuğunda bulunan potasyum bunları önlemek için birebirdir. Yapılacak şey muz kabuğunun içini bir güzel kazıyıp iyice ezip püre haline getirdikten sona 1-2 yemek kaşığı katkısız aloe vera ile karıştırıp göz çevresine sürün ve 15 dakika bekleyip durulayın.
  • Muz kabukları içinde bulunan lutein gibi antioksidanlar ve yağ asitleri ile ciltte kaşıntıya ve deride döküntüye neden olan sedef hastalığına da iyi gelmekte.  Muz kabuğu cildi nemlendirir, kuruluk ve kaşıntıyı azaltır. Bunun için de sedef hastalığının görüldüğü bölgeye zeytinyağı döktüğünüz muz kabuğunun iç tarafı ile hafifçe ovarak masaj yapıp yarım saat boyunca beklettikten sonra durulayın.
  • Ve muz kabuğu aynı zamanda ağrı kesici gibi çalışır. Doğrudan ağrıyan bölgenize muz kabuğunu koyup ağrıdan kurtulana kadar bekleyip sonrada durulayın.
  • Bunların dışında muz kabuğunu ayakkabılarınızı parlatmak için de kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınızı muz kabuğu ile ovup bir iki dakika sonra yumuşak bir kumaş parçası ile silerek temizleyin.

 

 

Resim teerananbintayeb tarafından Pixabay‘a yüklendi 

Bir yorum bırakın