Doktorlar Rutin Aşılar İçin Uyarıyor

0

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, koronavirüs’e yakalanma endişesi yaşayan binlerce ebeveyn çocuklarının rutin aşılarını yaptırmaktan kaçınıyor.

Bütün dikkatler korona virüs üzerinde yoğunlaşmışken sağlık konusunda uzmanlardan farklı bir uyarı geldi.
Korona virüsü yok etmek için olağanüstü hız ve çaba ile çalışırken, aşı ile önlenebilecek çocuk hastalıkları aşı programlarının ertelenmesi nedeniyle yeni bir risk oluşturmakta.

Sağlık uzmanları, koronavirüs kısıtlamaları ve bu hastalığa yakalanma korkusu nedeniyle ebeveynlerin çocuklarının kızamık, kabakulak, tetanos, boğmaca gibi rutin aşılarını ertelediklerini bu ertelemenin salgından sonra aşısı yapılmayan hastalıkların ani ve ölümcül bir salgın riskini ortaya çıkaracağı konusunda uyarıda bulundular.

Sağlık kurumlarından elde edilen verilere göre koronavirüs salgınından sonra rutin kontrolleri ve aşı için gelenlerin sayısında çok büyük düşüşler gerçekleşti. Aynı sorun ABD’ de de endişeye sebep oldu, yayınlanan sağlık kayıtlarında kabakulak, kızamık, kızamıkçık aşılarının %50 oranında, difteri ve boğmaca aşılarında ise %42 oranında düşüş olduğu görüldü.

İnsanların salgın nedeniyle evde kalmalarının hayati önem taşıdığının sürekli vurgulanması nedeniyle, bulaşıcı hastalığa yakalanma endişesi taşıyan ebeveynlerin çocuklarının aşısını yaptırmamalarının yanı sıra diyabet, kontrol edilmesi gereken kalp hastaları hatta takipteki kanser hastalarının da sağlık kurumlarına başvuru sayısında ciddi düşüşler yaşandığı bildirildi.

Uzmanlar bu aşıların mutlaka yapılmasını aksi takdirde ciddi yeni salgınların ortaya çıkabileceğini vurgulayarak; kızamık hastalığının ölümcül olabileceğini ve korona virüsten yaklaşık altı kat daha bulaşıcı olduğunu söyledi.
Kısıtlama nedeniyle şu anda evde olmanın belli bir ölçüde koruyucu olduğunu ancak kısıtlamalar kalktıktan sonra bu aşıları olmayan çocukların menenjit, boğmaca, difteri gibi ciddi ve öldürücü olabilecek hastalıklara karşı dirençsiz olacağını belirten bir sağlık kurumu yetkilisi bu endişesini şu sözlerle ifade etti “ Covid-19’un şu anda aşılarla engellenen ölümcül hastalıkların salgınına neden olması trajik olur”.

Uzmanlar olağanüstü bir öz veri ve gayretle koronavirüs için çare arayan bilim insanlarının yanı sıra yeni salgınların gelişmemesi için mevcut aşı programlarının uygulanmasına yönelik bir çözüm geliştirilmesini önerdi.

 

 

Resim Angelo Esslinger tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın