Koronavirüs’le Mücadelede İşe Yaramayan Ekipmanlar

0

Çin’den Covid-19 pandemisi ile mücadele için alınan ve bozuk çıkan tıbbi ekipmanlar,

Çin’den Koronavirüs salgınına müdahalede kullanmak için alınan bozuk, kullanılamayan test, maske ve ekipmanların toplamı tahminlerin ötesinde.

Amerikan Natıonal Review dergisinde yer alan yazıya göre Çin’in diğer ülkelere gönderdiği kusurlu tıbbi ekipmanın toplamı 10 milyonu geçiyor.

Natıonal Review’ da alan makalede özetle anlatılanlar şu şekilde;

Çin Devlet Basın Piyasası Yönetimi tarafından 16 milyon işletmeye yapılan denetlemede 89 milyon dan fazla standartlara uygun olmayan tıbbi ekipman ele geçirildiği açıklandı. Bu kusurlu ekipman sadece Çin’de yakalanan peki Çin dışına gönderilen tıbbi malzemelerde durum nedir?

Koronavirüs salgını için alınan bu malzemelerin bir kısmı kullanılmadan önce bozuk olduğu tespit edilerek kullanılmadı veya iade edildi. Ancak bir kısmı arızalı veya kusurlu olduğu anlaşılmadan kullanım için dağıtıldığı ve koruma sağlamada etkili olmadığı için virüs salgınının artmasına neden oldu.

Missouri Eyaleti, dağıttığı Çin menşeili 48.000 adet KN95 maskesini standartlara uygun olmadığından geri topluyor.

Hindistan, yaptığı yaklaşık 500.000 test sonuçlarının hatalı olması nedeniyle antikor test kitlerini kullanmıyor.

İspanya, iade ettiği antijen koronavirüs testi için yeni gelen 640.000 test kitlerinin de çalışmadığını tespit ederek ödediği parayı geri almaya çalışıyor. İspanya test kitlerinin hatalı olduğunu fark etmeden önce 180.000 antikor test kitini sağlık çalışanlarına ve huzur evlerine gönderdi,  350.000 maskenin hatalı olduğu anlaşılana  kadar 100 den fazla sağlık çalışanı virüse maruz kaldı.

Belçika, 3000 maskenin girişini güvenli olmadığı gerekçesi ile reddetti.

Hollanda, Çin’den alınan 1.3 milyon tutarındaki malzemeden yaklaşık 600.000 maske kalite standartlarına uygun olmadığı gerekçesi ile iade etmek istedi. Bu arada gelen malzemelerin bir kısmını hastanelere dağıtıldı.

Avusturya, 500.000 maskenin koruyucu özellikleri taşımadığını bildirdi.

İngiltere, 500.000 test kitinin kusurlu olması nedeniyle depolarda tutulduğunu, yine alınan 1,500.000 malzemenin de kullanılmadığını bildirdi.

Çek Cumhuriyeti, alınan 300.000 hızlı test kitlerinde hata olduğunu söyledi.

Türkiye, şu an  ellerinde 350.000 bin test kitinin bulunduğunu, sonuçların %30-35 doğru olduğunu ancak kullanılmadığını açıkladı.

Slovakya, 15 milyon EURO ödeyerek satın aldığı 1,200.000 antikor testinin hatalı olduğunu söyledi.

Kanada, Çin’den aldığı 100 milyon maskenin hatalı olduğunu, dağıtılan 60.000 den fazla cerrahi maskeden gelen şikâyetlerden sonra maskeleri topladığını ancak daha önce kullanan sağlık çalışanlarını Covıd-19’ a maruz kalıp kalmadığını araştırdığını açıkladı.

Avustralya, piyasada hatalı olan 1,2 milyon dolar değerinde 800.000 maske tespit ettiğini bildirdi.

Gürcistan, güvenilir olmadığı gerekçesiyle 200.0000 hızlı test sözleşmesini iptal etti.

Finlandiya, Çin’den sipariş edilen 2 milyon maskenin kullanılamaz olduğunu bildirdi. Finlandiya Acil Durum Tedarik Ajansı başkanı istifa etti.

Nepal, 750.000 hızlı teşhis kitinin hatalı olduğunu bildirdi.

Pakistan ise yardım için Çin’in vaat ettiği test kitleri ve N95 maskelerin iç çamaşırından yapılmış olduğunu açıklandı.

Bütün bu ülkeler tarafından açıklanan hatalı test, maske ve kişisel koruyucu ekipmanların toplamı 10.276.000 adedi buluyor.

Çin ise bu açıklamaların kasıtlı olarak yapıldığını iddia ederek, çıkan sorunların kendileri ile çözülmesi gerektiğini açıkladı.

 

 

kaynak;https://www.nationalreview.com/the-morning-jolt/authoritarian-regimes-are-not-your-friend/

özetlenerek alınmıştır.

 

Resim mohamed Hassan tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir yorum bırakın